Четвер, 26 квітня, 2018

2.6.31. Зміна директора в школі

Від 1904 року директором школи був Цюцюра Віктор. Людина зрівноважена, чесна, добрий педагог і адміністратор. Цюцюра був українець і це не подобалося владі. Хоч і Цюцюра в політичних справах старався осторонь стояти, то це всетаки було для влади замало, влада вимагала, аби він був активним проурядовим діячем. Цюцюра, як чесна людина, не міг піти проти свого народу, а ідучи проурядовою політичною дорогою, він фактично мусів виступати проти свого народу. Бачучи це, що Цюцюра не зрадить свій народ, влада ви-рішила відпустити Цюцюру на пенсію. Щоби мати якийсь претекст, чому єго відпускають на пенсію, направили Цюцюру на комісию лікарську, яка, звичайно, по інструкциї влади, визнала єго хворим, взагалі, нетрудоспособним. І так хоч-не-хоч Цюцюра мусів перейти на пенсію.

Влада іменувала нового директора. Директор той був спольонізо-ваний німець Гайнерт.

Гайнерт - це була людина всесторонньо високоосвічена і дуже здібна. Єго прадіди були німці, і як він сам додумувався, походили з села Гайнертсдорф, що було близько Берліна. Він ж сам був польським патріотом. Це подобало на то, що колись німці служили в арміях ріжних держав, і де би то не було, вступивши на службу, вірно служили свому панови. Це само було з Гайнертом, хоч і сам почував себе німцем, то зовсім не перешкоджало єму бути польським патрійотом.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм