Четвер, 19 квітня, 2018

2.6.19. Перша комуністична організация

В селі політична діяльність була направлена вліво, але треба було когось, щоби давав точні напрямки тої діяльності, і аби село не ішло одинцем, аби воно ішло разом з усіма селами. Як колись Франко засновував радикальну партию, аби вона соєдинила тогдішний прогресивний рух сіл, так тепер, в краю була заснована комуністична партия, яка керувала теперішнім політичним життям, теперішнім прогресивним рухом, який вже був значно напереді того колишнього руху. Треба було нав'язати зв'язок з партією, і той зв'язок нав'язав Созонт. Діяльність і прогресивність села була знана на Покутю і партійні провідники старалися і собі нав'язати з нашим селом зв'язок, і той зв'язок нав'язано. Як колись Кропильніцкий засновував першу читальню в селі, так тепер Созонт засновував першу комуністичну організацию. Організацию ту засновано в хаті Єлени Клим. Перші товариші, що заснували ту організацию були: Созонт, М. Фенчук, Ф. Гушман, Н. Подюк, І. Осічний, Єлена Клим, В. Регуш.

Оця партийна організация була, як колись Народна Спілка, керівником всіх товариств в селі. Читальня, бібліотека, аматорський гурток, "Сільський Господар", кооператива "Зоря" були під впливом тої партийної організациї. У всіх тих товариствах велася прогресивна робота під ріжними видами, відповідно до того, де який спосіб можна було пристосувати. В бібліотеці були книжки радянських видань, аматорський гурток ставив п'єси прогресивних письменників, взагалі поміж народом велася освідомляюча робота.

Люди хотіли би слухати про великі подвиги партиї, про славні діла, а ті, власне, славні діла не проявляються в шумних промовах, в якихось горячкових виступах, а в тихій, щоденній, освідомляючій народ роботі.

Коли ми святкуємо якесь велике свято і ми перейняті духом того свята, то нам здається, що і вся природа разом з нами святкує, що вона приймає якийсь урочистий вигляд, але в чім саме оттой вигляд ми не могли би сказати. Село наше вважали за комуністичне село, але в чім саме отто проявляється, то не могли би сказати. Знали, що в селі є дуже сильна кооператива, знали, що в селі добре працює аматорський гурток, є добра бібліотека, при всяких виборах село зорганізовано виступає, далі знали, що народ в селі виступає, при всяких нагодах, проти польської, окупацийної влади і з цього приводу бувають арештування в селі, але в чім власне полягає комуністична діяльність в селі, цього точно означити не можна було. А отта, власне, організованість села, всяка прогресивна діяльність села була очолена, по війні, комуністичною партиєю і нею керована. Прогресивна діяльність села - це і була комуністична діяльність.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм