Середа, 03 червня, 2020

2.6.14. Вибори в 1923 році

В 1922 році уряд проголосив вибори до сойму і сенату. Українці проголосили бойкот виборів. Не наша влада, то і наших представників не маємо чого туди посилати. В цілій Східній Галичині наш народ бойкотував ті вибори. В нашому селі велася пропаганда за бойкотом виборів. Польський уряд старався ріжними обіцянками притягнути українців до виборів, але народ не йшов до виборів. Польський уряд хотів зробити видимість перед світом, що українці беруть участь в виборах і виставляють своїх кандидатів і взявся виставляти кандидатами українців.

В косівськім повіті польський уряд виставив кандидатом жаб'євсь-кого війта Дутчака. Дутчак - це був малограмотний селянин, ніяким політичним діячем він взагалі не був, а кандидатуру єго виставив уряд лишень для того, що він всетаки мав авторитет в такому великому селі, як Жаб'є, а далі тому, що він був українець і уряд надіявся на то, що Дутчак своїм авторитетом вплине на народ, щоби народ ставився прихильно до польської влади і пішов до голосовання. Та з цього мудрування польської влади нічого не вийшло, народ, в основному, до голосовання не пішов.

Наше село бойкотувало вибори. Посильні з уряду ходили хатами, обіцювали людям, що тим, хто піде до голосовання дадуть задармо мила, за яке тогді було трудно, то знов, що дадуть постоли та дров, але люди не спішилися іти. Голосували тогді лишень поляки і дехто з несвідомих українців, але їх було зовсім мало.

Дуже коректно повів себе при тих виборах директор Цюцюра. Цюцюра помимо цього, що був державним службовцем, а тим самим залежним від уряду, заявив, що як українець участи в виборах не бере. Цей поступок директора Цюцюри є виявом патріотизму і свідчить також про ті настрої, які були тоді серед інтелігенції.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм