Вівторок, 02 червня, 2020

2.6.8. Культурно-освітна діяльність

Зразу по війні наука в школі відбувалася так, як і за Австриї. Викладовою мовою була українська мова. Та влада чим раз більше наставала на польонізацию шкіл. В 1923 році вийшов закон про, так званий, шкільний плебісцит. Плебісцит той був дорогою до польоні-зациї шкіл в селах з українським населенням. Згідно з законом про шкільний плебісцит, мали би родичі підписати заяву, в якій мали би заявити, якою мовою вони хотіли би, аби їх дітий навчали в школі. Закон визначав, що оскілько вплине двадцять заяв з заявою, що хочуть аби їх дітий навчали польською мовою, то хоч би і сотки заяв були з вимогою навчати по українськи, то все одно школа має бути утраквістичною, значить половину предметів мали би навчати по польськи, а половину - по українськи.

В нашому селі було всього кілька польських дітий в шкільному віці. Родичі тих дітий внесли заяви, щоби їх дітий навчали польською мовою. І решта родичів внесли, що бажають, аби їх діти навчалися українською мовою. Тих дітий, що їх родичі заявлялися за польською мовою було менше, чим двадцять, то виходило би, що навчання в школі повинно би було проходити в українській мові, не так воно сталося. До села прийшов інспектор і казав закликати батьків і тих родичів, що були недалеко громадської канцеляриї, де інспектор розпочав своє урядовання. Батьків позводили і він питав кожного, чи хоче, щоби в школі навчали польської мови. Кождий з батьків, звичайно, казав, що нічого проти того не має, щоби єго дитина навчалася польської мови. Тогді інспектор казав, аби той батько на це підписався. Інспектор давав тогді заяву за польською мовою навчання, батько дитини підписувався, сам не розуміючи, на що ся підписує, і таким способом назбирали двадцять заяв за польською мовою і в школі ввели навчання в українській і польській мові; школа була утраквістичною.

Таким способом перевели майже цілковиту польонізацию шкіл. В Галичині в 1924 році було 2300 шкіл з українською мовою навчання, в 1925 році було ще 1900 шкіл, а в 1930 році вже лишень 100 шкіл.
Немає даних про те, скілько було шкіл з українською мовою навчання в 1939 році.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм