П'ятниця, 03 квітня, 2020

2.6.5. Новий уряд в селі

Для косівської саліни треба було дров і для ріжних урядових установ. На вирубку ліса, яка велася в лісах над Кутами та в Черганівці, направляли людий з сіл. Люди не хотіли іти на ту вирубку. Староста зобов'язав радних в селі аби вони ішли до тих, що їх призначали на роботу в ліс, допильновувати, аби ті ішли на роботу. Люди дальше мало ішли на ту роботу, а староста обвинувачував радних, що вони не допильновують людий, взагалі, не хотять займатися цим ділом. Це було і правда. Радні в селі - це були старші люди, і до того часу ніколи не практикували так, щоби радні ходили селом по хатах, за якимись громадськими ділами, для цего були присяжні.

Дальше рада була вибрана за України, і тому староста не любив раду. До того ще в раді не було поляків, бо тогди, як вибирали раду велася українсько-польська війна і в селі було протипольське наставлення, поляків тогді в раду не вибрали. Було ясно, що староста не допустить до цього, щоби в раді не було поляків і раду розв'яже. Тому рада вирішила не чекати, аж староста розв'яже, а самій зрезигнувати. Написали заяву про резиґнацію, і ту заяву поніс до Косова, до староства оден з радних, Василь Клим. Старосту, отта резиґнація ради, захопила несподівано, він в першій хвили не знав, що має зробити в цьому випадку, а далі сказав до того ж таки Клима, що він є тимчасовим начальником села - rzadowym komisarzem.

Клим був звичайнісінький селянин, котрому ніколи, навіть, не снилося бути якимось начальником. Іменування єго комісарем зробило на нього велике вражіння і він старався якомога ревно виконувати то, що від него вимогали. А вимогали від него передовсім дати з села людий на вирубку ліса. І Клим давав, а таких, що вперто відтягалися йти на ту роботу, бив. Та Клим мав і свої добрі сторони. Були випадки, що поліция направлялася іти до когось з тих, що "навпростець" прийшли додому, шукати за тим, аби арештувати, то Клим давав знати про це і, звичайно, що той вже не чекав, аж прийде поліция, а "давав ногам поля".

Та було видно, що Клим довго не набуде тим комісарем. Староста поставив українця комісарем лишень тому, бо так вимагали тогдішні обставини. Велася ще війна, треба було з села людий, і взагалі, всього ще треба було, а староста розумів, що лишень місцевий селянин, котрий знає село і людий в селі, зможе ті завдання, які накладали на село, виконати.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм