Понеділок, 18 червня, 2018

2.5.41. Наступ австрийської армії в селі

Російська армія відступила в нас, але на Буковині ще була. Як армія відступила, то оден день не було нікого в селі, ні російської не було, ні австрійської армії. Появилася була під Толокою розвідка козаків. Козаки бешкетували, попадали жінок.

На другий день стала стріляти в село російська артилєрия. Довго не можна було зрозуміти в кого саме стріляют, аж врешті виявилося, що з Гори невеликими гуртками, криючися поза хатами та деревами, підходила австрийська піхота. Гостинцем попід село приїхали авст-рийські улани. Піхота дійшла до дороги попід село і в ровах попри дорогу остановилася. Коло крайних хат попри дорогу стали густо рватися снаряди. Пушки з Буковини густо стріляли. Два жовніри встали з окопів і пішли до керниці пити води. Керниця була на подвірю Івана Церковнюка. Іваниха вийшла з хати і витягла для жовнірів води. Оден з жовнірів нахилився над ведром пити воду, а Іваниха і Іван стояли коло керниці. Нараз коло них розірвався снаряд, Іваниху вбило, Івана поранило, а жовніри вийшли ціло. Снаряди зачали рватися коло лінії піхоти дуже близько. Тогди піхота пішла вперед і перебіжками стала наближатися до берега ріки. Снаряди стали рватися вже на Толоці. Як з Толоки наближилися до ріки, ненадійно з Гілевичєвого вивоза вискочили козаки і гальопом з голими шаблями кинулися на піхоту. Зробився там крик, писк, козаки рубали піхоту. Це тягнулося недовго, козаки завернули і пропали в вивозі. Піхота заняла беріг ріки і перейшла на Буковину.

Раніше, чим у нас, заняла піхота беріг ріки в Слободі і Рибні. Під час того, як піхота підходила Толокою до ріки, і як переходила ріку, то кулемети з краю Рибна і Слободи обстрілювали за рікою російське військо.

Скоро російська армія відступила і з Буковини.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм