Вівторок, 13 листопада, 2018

2.5.35. Прах защитника Руси

Затихло в лісах, військо пересунулося горі в Кути, і тогді взялися ховати погиблих. Люди з села копали ями, були при цьому і російські жовніри, санітари. На гробах ставили хрести. На однім гробі поставили більший, як всім, хрест. На хресті помістили напис: "Здесь по-чивает прах защитника Руси" і додано "святой". Напис той виписали санітари, очевидно, вони знали, хто похований в тій могилі. Може там був похований якийсь офіцер, а може якийсь солдат, що відзначився в бою. Отто "святой" хтось скреслив, мабуть, таки хтось із санітарів і написав "дурной". Видно, що вже тогди були такі, що не визнавали заслуг на війні, дивилися критично на войну.

На Порубах, де було чути найбільші крики, було і найбільше трупів. Ті, що ховали трупи, розказували, що там в одній могилі поховали до сорока загинулих.

В лісах не находили убитих австрийських жовнірів. Можливо, що їх забрали і десь інде поховали. На Попових горах були два гроби, на хрестах котрих були німецькі війскові шапки, очевидно, там були поховані німці. Перед битвою, навесні, ще була в нашому селі німецька кавалєрия.

Оден російський солдат, по національности татарин, був поранений в лісі і єго принесли в село. Рана була дуже тяжка і він розумів, що єму вже не видужати, що він помре. Перед смертю він просив, аби єго не ховали на християнському цвинтарі. Він помер і люди вволили єго послідну волю, поховали на Сокілци, і на гробі поставили по татарському звичаю стовпчик.

За Польщі в тридцять шостому році відкопували в лісах могили, збирали кости і звозили на цвинтар коло церкви. Там викопали два гроби і наповнили їх тими костями.

Як привозили з ліса ті кости, то дзвонили в дзвони і священники відправляли церковні богослуження.

Як відкопували кости, то помимо того, що вже двадцять років проминуло, як тих солдатів ховали, коло костий одного солдата найшли шкіряну течку, а в ній письмо здому до того ж, очевидно, солдата. Письмо то можна було ще читати. Воно так зворушливо було писане, що єго читали і плакали.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм