Неділя, 24 січня, 2021

2.5.27. Перемишль упав

Газети дуже бадьоро писали про успіхи австрийської армії. Запевняли, що Перемишль стоїть, якби невзрушима, гранітна скала серед моря, і російська армія, що єї облягає, ніколи не зможе єї здобути. І дійсно Перемишль був такий укріплений, що всякі спроби російської армії здобути твердиню кінчилися тим, що поля перед фортами устелювалися тисячами солдатських тіл. Запросила російська влада якогось болгарського генерала, ніби то знавця від здобування твердинь, аби той генерал дав вказівки, як здобути Перемишль. Під командою того генерала здобули болгари від турків твердиню Ад-риянопіль, то і російська влада надіялася на того генерала, що він допоможе. Генерал той прийшов, але оказалося, що Перемишль - це не слабоукріплений Адриянопіль. Генерал той радив просто копати траншеї і ними підсуватися до дротяних загороджень. З цього нічого не вийшло, нові і нові тисячі солдатів вкривали поля перед Перемишлем.

Далі російське командування припинило всякі наступи і надіялося голодом примусити твердиню до здачі. Це і удалося.

В твердини відчувалася чимраз більша нестача харчів і команда твердині розуміла, що твердиня вже довго не встоїться. Команда твердині під проводом генерала Кусманека затіяла дурний план, а саме вирватися всій залозі з твердині, перейти в Карпати і там, разом з цілою армією, воювати. Російська армія була приготовлена на протинаступи з твердині і поробила відповідні заходи супроти цього, відповідно укріпила і свої позиції.

"Свобода" описувала той наступ. Зголодженим, збідованим жовнірам дали по одній конзерві, кождий ту конзерву сей час з'їв і тогди повели їх в наступ. Російська армія відбила той протинаступ і поля перед Перемишлем встелилися тілами австрийських жовнірів. Десять тисяч виложило командування твердині, а "Свобода" подурному вихвалювала героїзм Кусманека. Героїзм той, по думці "Свободи", був в тому, що Кусманек не пожалів виложити десять тисяч, а всетаки зробив спробу, хоч і одчайдушну спробу, вирватися з твердині.

В травни п'ятнадцятого року в Галичину прийшли німецькі війска і під Горлицями в Західних Карпатах прорвали російський фронт. Російська армія примушена була залишити Західну Галичину і спинилася на Поділю.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм