Середа, 03 червня, 2020

2.5.21. Ні нам, ні вам войни не треба

Від часу до часу проходили по через село в гори невеликі війскові частини. Деколи заночовували в селі. Одного разу ішов в гори невеликий відділ кількадесять чоловік. Як казали солдати з того відділу, "вони робили службу на стациї в Залучу", а тепер запотребував їх їхній полк і вони ідуть до свого полка. Отті солдати заночували в селі. Ночували також і в хаті мого батька. Люди привикли вже до російського войска, а що піхотні солдати були спокійні люди, то наші люди їх не боялися, і не раз заводили з ними розмову. Тогди також зійшлися до нашої хати сусіди і завели з солдатами розмову. За Австриї не раз виписували в газетах ріжні пропогандистичні нісенітниці. Писали, що російські солдати страх бояться австрийських уланів, і як лиш їх побачать, то зараз втікають. Оден сусід, що повірив в ту нісенітницю звернувся до одного з солдатів з дурнуватим запитанням, чи це правда. Солдат той був середнього віку, з чорною бородою, говорив по російски, вислухав того чоловіка і нічого не відповів лишень плюнув. Мій батько говорив з іншими солдатами, а оттой солдат слухав збоку, а далі завів з батьком розмову. Про себе казав той солдат, що він є робітник з Одеси. Батько мій зрозумів безглуздя війни і цікаво було батькови знати, як задивляються на війну російські солдати. Солдат той подумав хвильку, а далі так сказав до батька: "Ані нам, ані вам не треба цеї війни. Війна, то лишень одно страданіє народу, але коли война буде програна, то царя "пуля нє міньот", - сказав він по російськи.

Це сказав солдат на початку війни в грудни чотирнадцятого року. Сказав це рядовий солдат на початку війни, коли всі від найменшого до найбільшого ішли на шнурку пропаганди про конечність війни, а царя та цісарів вважали за якихось геніїв, а той солдат просто говорив, що царя куля не мине.

Видно, що тогді вже були між російськими солдатами такі, що розуміли, що війна не принесе нічого доброго для простого народу.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм