П'ятниця, 14 грудня, 2018

2.5.17. Нові обов'язки варти

Всюди дорогами стояли варти. їх обов'язком було висліджувати і ловити шпигунів. Це було в той час, коли ворог був ще десь далеко. Але з часом ворог став наближуватися, треба було більше насторожитися, бути більше чуйними, більше спостережливими. Войскова команда, що була в Кутах все це взяла під увагу, все це вчислила, і приняла супроти того відповідні міри, відповідно до того застосувалася, видала відповідні зарядження. Очевидно, в зв'язку з тим, що ворог наближився, з Кут стали виїжджати кінні патрулі уланів і їхали по через село долів. Патрулі ті через кілька годин повертали назад до Кут. Коло наших вартий не спинялися, проїхували попри них і не звертали на них увагу.

Висилання цих патруль, очевидно, було викликане осторожностию команди, яка поробила отті зарядження для того, щоби ворог не міг непомітно підійти і несподівано напасти.

Другий прояв обережности примінила влада на вартах. А приміни-ла так. По селах не було телефонів і войскова команда придумала використати варти замість телефону. Войскова команда хотіла все скоро знати, головне ходило о то, щоби знати рухи ворога, але телефону не було, то команда вирішила до певної міри заступити телефон вартами. Це мало приблизно відбуватися так. Десь там варта побачила ворога, що лавою суне на село. Так тоді оден вартовий лишається і слідить рухи ворога, а другий пре, що є сили в ногах, на слідуючу найблизшу варту і переказує тій варті, що він там знає про ворога, і вертає назад на свою варту і разом з своїм товаришем слідить за рухами ворога. Як є якісь нові рухи, жене знов на слідуючу варту і передає, що є нового. І так все від часу до часу іде, а властиво не іде, а що сили біжить на слідуючу варту повідомлення про те, що робить ворог. Слідуюча варта, діставши повідомлення, негайно передає отто повідомлення слідуючій за нею варті. І так варта від варти летить, а точніше біжить, вістка ногами вартових до Кут. В Кутах вартовий з послідної перед командою варти, біжить щодуху на команду і повідомляє: ворог там і там. Оттакі заходи обережности зарядила команда, але якось за цілий час істновання вартий не було випадку, аби вони застосовувалися. Варта, побачивши ворога, або почувши, що воріг десь не далеко появився в тій хвили, що сили в ногах бігла, лиш не на слідуючи варту, а десь сховатися, аби ворог не побачив, що вони є вартові.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм