Неділя, 07 червня, 2020

2.5.16. Форшпани

З Кут, з войскової команди прийшов гострий наказ: всі фіри з села мають негайно ставитися в Кутах. В селі почався рух. Селом розбіглися присяжні та повідомляли всіх, в кого були коні, аби вони негайно від'їхували до Кут. Війт і присяжні мусіли добре звиватися, аби той розказ був виконаний, бо в селі, якби на голові у них сидів жандармський постерунок, і комендант за невиконання войскового розказу міг так само присудити буки війтови і присяжним, як будь котрому звичайному мужикови. Не диво, що війт і присяжні аж упрівали, бігаючи селом. Та не так легко було зорганізувати оттой вихід фір з села.

В селі було богато таких, що мали лишень одного коня, отже треба було, щоби кождий з них спрягся з другим таким однокінним. Дальше були і такі господарства, що мали по парі коний, але господар був на війні, а жінка не могла лишити дома дітий і іти геть здому. Тому то, до таких коний, війт призначав фірмана з тих людий, що ще були вдома.

Врешті, по великих труднощах, все то наладналося і всі фіри поїхали до Кут. В Кутах більше як добу чекали. По через Кути проходили тогді дуже великі обози з цивільних підвід і все то направлялося на Косів. Обози ті були з Угорщини.

Нарешті з нашого села і з інших сіл стали брати по кількадесять підвід і на них вантажили всяке воєнне добро, і ті навантажені підводи партиями так, як їх вантажили в магазинах, під охороною войска відправляли з Кут на Косів.

Одна така партия підвод, в якій було богато підвод з нашого села, доїхала до села Текуча. Невідомо, як воно сталося, що напереді ніякого войска не було і козаки підійшли та обстріляли той обоз. Невелика охорона войскових, яка була при обозі втекла, а обоз забрали козаки і відправили до Коломиї. В Коломиї всьо з возів відвантажили в магазини, а підводи вислали на станцию привезти звідти якісь вантажі. По тому відпустили підводи додому.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм