Вівторок, 02 червня, 2020

2.5.9. Січові стрільці

Приходять знов газети. В газетах відозви: створім власну армію. У світі проходять великі події. В вогні тих подій створиться українська держава. Але держава сама не створиться, треба, щоби весь наш народ взяв активну участь у створенні держави. Якщо наш народ буде лишень стороним спостерігачем тих подій, які тепер проходять перед нами, і Україну створять без нас, то і не ми будемо господарями на тій Україні. Господарями будуть ті, що єї створили. Тому нам треба взяти якнайбільш активну участь у твореню української держави. Шлях до тої державности уже намічається, і нам треба по тому шляху іти. Царський уряд поневолив Україну і української державности ніколи не визнає. Австрийський уряд визнає українців, як окрему нацию, і готов визнати Україну, як суверенну державу. Що більше, австрийський уряд погодився на то, щоби українці зорганізували в австрийській армії окрему нашу національну частину і частина та брала би участь в твореню української держави.

Між молодіжию, а особливо між учениками середних та студентами вищих шкіл покотилося: "Нам треба іти в українську частину, ми не сміємо отягатися, наша національна честь кличе нас іти туди, де кується доля України". Покотився шумний клич: "Не ридай, але добувай". В краю створено організацийний комітет тої частини. Комітет той прийняв собі шумну назву "Боєва управа". Створювану частину названо "Січові стрільці". До "Боєвої управи" ввійшли представники всіх трьох народовецьких партий: націонал-демократичної, радикальної і соціал-демократичної. Головою комітету вибрали Трильовського.

Між молоддю покотилися думки: "Нам нема іншої дороги, лиш з Австриєю. На Росію ми не можемо надіятися, хоч вона і слав'янська держава. Царський уряд буде всіми силами противитися повстаню України, а Австрия ж буде за тим, щоби створити Україну, бо це єї наруку. Тому для нас нема іншої дороги, лиш з Австриєю, і при помочи Австриї будувати власну державу. Тому треба, щоби ми ішли в стрільці. Є ще і інша причина для того, щоби іти в стрільці. Січові стрільці - це буде зав'язок нашої армії на тій створеній Україні".

І стали зголошуватися до стрільців. З Кобак зголосилося п'ятнадцять хлопців, переважно учеників середних шкіл, з Рибна зголосилося два. Ті, що зголосилися до стрільців, проходили в селі підготовчий війсковий вишкіл. Вишколював їх літний вже селянин, що був при войску капралем, Іван Марфей. Хлопці, де хто з них зміг, понажичу-вали рушниць і щодня пополудню ходили на війскові вправи.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм