Понеділок, 25 червня, 2018

2.4.21. Україна

Настала Україна. Для старших людий малозрозуміла була Україна, вони казали: "Вибухла Україна", але молодші виглядали, визирали України. В їх мріях Україна була ідеальна держава, а тут настала Україна, а як було давніше, так і надалі лишилося, але всетаки - це вже була Україна. З Народного дому повикидали гній, позамітали і скликали збори цілого села. На тих зборах село присягало на вірність українській державі і вибрало новий уряд. Війтом вибрали тодгі Василя Подюка Несторієвого. Утворили охорону села. Начальником охорони вибрали Никифорчина Дмитра Антонієвого, а єго заступником Церковнюка Юрка Федорового.

Як лишень повстала Україна, то відразу началася війна з Польщею. Ішла війна за те, де повинна би бути границя між Польщею, а Україною. Зразу українці зайняли Львів, але скоро мусіли єго залишити, війна велася підо Львовом. Новостворений уряд проголосив мобіл-ізацию від вісімнадцять до тридцять шість років. Від тридцять шість до сорок два мали робити службу в охороні села.

З фронтів стали повертати в село. Були такі, що в той час недалеко находилися, в Коломиї, в Станиславі, то ті, звичайно, що дуже скоро вернули, але ті, що попали в італійський полон, то аж у пару років повернули. Молодих, що повертали з австрийської армії відразу призивали в українську армію.

І знов війна. В армії менше, як було за Австриї, але богато людий ще не повернули з австрийської армії. Село жило, як і ранійше, ніяких важнійших змін не зайшло. Народ заговорив за землю, але несміливо, непевно. Кружляли по селах, чутки що будуть наділяти селян землею, але силою народ не збирався єї брати. Серед народу поширювали думку, що ще не наспів відповідний час для цього діла. Що ж з того, що ми зачнемо робити порядок в нашій хаті, як нас воріг хоче вигнати з нашої-ж таки хати. Нам треба передовсім станути повним господарем в хаті, а тогди і робити порядок в хаті. Ми зачнемо відбирати в дідичів землю, а ті, що на фронті залишуть фронт, тай прийдуть по землю. Тому тепер не пора ще братися до цього діла. Закінчимо війну, поприходять з войни додому, от тогді зробимо зі всім порядок.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм