Четвер, 02 квітня, 2020

2.4.15. Анекдоти про козаків

Як прийшла до нас російська армія, то незабаром з'явилися поміж народом і розповіді про поводження козаків з євреями. Ось оден такий розказ.

В Коломию ввійшла російська армія. Війсковий комендант Коломиї оголосив, що забороняє продавати горілку, бо солдати купували горілку, пили і по п'яному бешкетували. Але шинкарі потайки далі продавали і далі появлялися в місті п'яні солдати, що заводили ріжні безчинства. Тогді комендант наказав козакам вишукати тих шинкарів. Козаки шатнулися по місті і незабаром понаводили з міста дванадцять таких, що потайки продавали горілку. їх привели до коменданта і комендант присудив дати їм по двадцять п'ять буків, і то прилюдно на ринку.

Єврей Мошко був дуже цікавим, єму хотілося все знати, де що робиться. Єму хотілося точно знати, що саме будуть робити з арештованими. Між арештованими був єго сусід Хаїм, і Мошкови жаль було Хаїма, але що-ж, він нічого єму не міг помочи. Цікавий Мошко все бігав під той арешт, де сиділи арештовані і розвідався, що їх мають на другий день на ринку бити.

На другий день вже раненько Мошко був під арештом. З арешту вивели всіх арештованих і повели на ринок. Межи арештованими був і Хаїм. Хаїм ішов, важко задумавшись, а коли коло нього переходив вартовий козак, він втиснув єму в руку гроші. Козак глянув на гроші і відтрутив Хаїма з помежи арештованих на бік. Хаїм в одній хвили махнув в найблизшу вулицю і там зник. Мошко все то бачив. Він рад був, що Хаїмови удалося спастися від козацьких нагайок, і втішний побіг додому, та розказав про то жінці.

Але дома Мошкови не сиділося, єго цікавість не давала єму спокою. Він став роздумувати; козаки-ж не допровадять на ринок всіх арештованих. На ринок напевно прийде комендант і побачить, що нема всіх арештованих. Та-ж він не подарує то, що вони випустили одного арештованого. Не інакше буде, а начальник розвідається, котрий з козаків випустив одного засудженого і скаже ті буки, що мав дістати засуджений, дати козакови. Мошко в своїх думках упевнився, що так, а не інакше воно буде, а що Мошко козаків не любив, то єму дуже схотілося бачити, як будуть бити одного з тих ненависних єму козаків.

Арештованих привели на ринок, там прийшов і комендант. Товпа людий, що була на базарі оточила то місце, де мали бити засуджених. Прибіг і Мошко, і став і собі тиснутися в середину товпи, де вже били засуджених. Але в товпі було більше таких цікавих, вони тиснулися і собі вперед, тай не пропускали Мошка. Мошко став втискатися в товпу, а коли не міг впхатися, став клясти та прозивати селян, що були в товпі: "Ти, мужик, свиня, що то лишень ти хочеш видіти, а я ні, я также хочу видіти. Проступися, ти свиня одна".

Це почув той козак, що випустив Хаїма і він гостро, рішучо крикнув на людий, аби проступилися, зробили євреєві дорогу. Люди просту-пилися і Мошко без труду ввійшов в середину. Він був задоволений, що козак допоміг єму ввійти в середину кола і він трохи гордовито кинув мужикам: "Ну видиш, ти свиня, мене таки пустили".

Козак заговорив до него ласкаво: "Ставай оттут близько мене, ти тут і надивишся, а і наслухаєшся, дуже богато почуєш".

Били вже одинадцятого, а комендант розглянувся ще нема дванадцятого, тай звернувся до козака: "А де дванадцятий?" "Тут", - каже козак, вхопив Мошка і кинув на лавку, де скінчили бити одинадцятого. Переляканий Мошко хотів виговорюватися та козаки не давали, вони били.

Як єго пустили, то і вся цікавість з него вилетіла, він побіг додому. Дома жінка стала розпитувати єго, що він видів та що чув. Мошко нічого не хотів розказувати, лиш сердито ходив по хаті. Але жінка все таки допитувала, не давала Мошкови спокою, дуже хотіла знати кого били за Хаїма. Коли вона таки дуже доїла Мошкови з питаннями, що він чув нового, то Мошко спустив штани та показав Сурі чорні від синців стегна, тай сердито сказав: "О, дивися, що я чув, дивися, кого били за Хаїма".

Жінка сплеснула тільки руками.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм