Четвер, 02 квітня, 2020

2.4.12. То вгору, то в долину

То вгору, то в долину, то в рожу, то в калину

Григорія Сав'юка арештували, як підозрілого в ворожім ставленю до австрийскої влади, за то що він був симпатиком Росії. Над ним і над богатьома такими самими збиткувалися, били, мучили в лагрі для політично підозрілих.

В той час, єго рідний брат Дмитро, з котрим Григорій жив під одною стріхою, вступив до січових стрільців і проходив війсковий вишкіл в Варпалянці коло Мукачева на Закарпатю. Незабаром відійшов на фронт, на фронті відзначився і був удекорований срібною медалею, що тогди було ще рідкостию. Єго фото було поміщено в калєндари "Просвіти", за дев'ятьсот п'ятнадцятий рік. Пізнійше в вісімнадцятім році, коли вже створилася в Галичині українська влада, Дмитро був на фронті під Львовом і там загинув.

Оттакі були тогди політичні погляди: рідні братя в політичних поглядах ріжно задивлялися на наше політичне становище. Оба вони були ідейними борцями за нашу державність, лиш дороги до тої дер-жавности вели в противні сторони.

Поет Чарнецький вірно схарактеризував ті часи в своїм вірші:

Твій батько на гилі, повис в літну днину
Ти згинув інакше: fur Kaiser und Land
І обом вам однаку дали домовину
Печаттю вам символ: Name unbekant

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм