Субота, 06 червня, 2020

2.4.3. Тогочасні погляди. Спомин

Пам'ятаю, як сегодня. Це було в чотирнадцятім році того дня, коли було затьміння сонця. Мій батько з Созонтовим батьком не раз орендували до спілки поле. Орендували понайбільше у попа, попові левади Вишники, але орендували і в інших місцях. І того року мали до спілки заорендоване поле, на якім був посіяний овес. Овес викосили і того дня в'язали. В'язав мій батько, Созонтів батько, Созонт і я. Созонт ходив щодня пополудню на війскові вправи і тої днини тоже мав іти. Созонт приніс з собою рушницю, бо на вправи мав іти впрост з роботи. Ми два старалися в'язати овес трохи осторонь від батьків, аби можна поговорити про такі справи, що нас в той час інтересували. Зайшла між нами бесіда за школу, тай і за найбільш актуальну в ті часи справу, за войну, за стрільців. Созонт взявся рожево представляти войну. "От ми підемо на войну, - став малювати Созонт рожевими красками войну, - ну война не довго потягне, вона скоро покінчиться і представ собі, ми вертаємо з війни, ідемо в гімназию, а в кождого медалі на грудях. Лиш подумай, як воно буде виглядати."

Я слухав тай завидував Созонтови. Я в дусі вже бачив тих, що були на війні при січових стрільцях, як вони входили на гімназийний коритар з медалями на грудях. Мені ніби ввижається, як вони всі разом входять і нічого не говорять ідуть поважно, ніби то і байдужі, але за них говорять медалі. А ті медалі ніби говорять, ніби розказують про ті подвиги, які зробили їх власники. І товариші ученики і учителі стоять з боків і з пошаною тай і з прихованою заздростию дивляться на них.

Я жалів тогди, що я мав лишень шістнадцять літ і замолодий ще був до войска.

Сіли полуднювати. Між батьками велася балачка про війну. В тій розмові Созонтів батько, звертаючися до мого батька сказав: "Двох моїх вже на войні, третий також іде, - це мав на думці Созонта, - та най би котрий з них і лишився, лиш би того москаля трохи приперли, аби він не неволив народ".

Такі були тогди погляди.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм