Середа, 27 січня, 2021

2.3.23. Перший безконфесійний в селі

Перед першою війною, в нашому селі, як і в всіх селах, народ був віруючий і ходив в церкву. В селі були дві церкви і щонеділі обі були повні народу. Перед Великоднем майже всі сповідалися. До сповіди не йшли декотрі з молодих, котрі більше читали книжок, але вони не були невіруючими, вони були віруючими, лиш не признавали сповідь.

Одиноким атеїстом був Іван Чепига. Чепига був начитаним селянином і будучи вже в літному віці офіціяльно зголосив в старостві, що не визнає жадної релігії, є безконфесійним. Єго метрику перевели від церкви до староства. Чепига до церкви не ходив, церковних свят не святкував, але на такі свята як Великдень і Різдво приготовляв все так, як і єго сусіди. Це було, правдоподібно, наслідком призвичаєности, наслідком шанування давних народних звичаїв. Свої однак переконання не старався поширювати, уважав, що це є особиста справа кожного, як він задивляється на релігію.

Чепига помер перед першою війною. На похорон зійшлося дуже богато людий; одні ішли з цікавости, як буде проходити похорон без релігійних обрядів, інші знов ішли, щоби демонстративно виявити свою нелюбов до тогдішного священника, котрий пізнійше називав та проклинав тих, що брали в похороні участь.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм