П'ятниця, 05 червня, 2020

2.3.17. Релігія

Вже в кам'яну епоху люди, що тогді жили, мали свою релігію, свої вірування. Декому може здаватися, що в кам'яну епоху була серед людий духовна і релігійна порожнеча, не було ніякої релігії. Дехто може думати, що люди кам'яної епохи, які жили кілька або кільканадцять тисяч літ тому були умово так мало розвинені, що їх ум не був взагалі здібний створити чи хоч би засвоїти собі якусь релігію. Така думка про давних людий цілком невірна. Люди ті були фізично здоровійші, як теперішні люди і умово розвинені, як і теперішні люди, вони мали свою первісну культуру, мали і свою релігію.

Релігія в ті часи повставала не лишень тому, що народ все незрозуміле в природі пояснював волею позасвітних сил, але і для того, що кожда релігія має свої релігійні обряди і в виконуванню тих обрядів находив народ душевне піднесення.

В перших віках нової ери на Підкарпаттю поселилися слав'янські племена. Слав'яни мали свою слав'янську релігію. Слав'янська релігія мала свої слав'янські обряди. Люди з тих часів сходилися в певнооз-начені місця молитися, просили богів, щоби вони були ласкавими для них, приносили їм жертви. Вони сходилися, звичайно, десь під старими, освяченими ними деревами, або коло джерел води. Може десь в наших лісах є таке, колись нашими прадідами, освячене місце, де вони сходилися на молитву, а ми сегодня топчемо ногами ті місця і не знаємо, навіть, що на тих місцях наші далекі прадіди просили Дажбога, аби був ласкавий для них, просили Веллеса, аби охороняв їх скот від слабостей та від диких звірів, просили Перуна аби не кидав на них блискавками та громами, а дівчата просили Ладу, аби їм добру долю судила.

Згадують літописці, що слав'яни мали свої "капища", цебто каплиці, в яких вони молилися. Були ж такі каплиці на Руси, то вони му-сіли бути і в нашому селі. А каплиці ці - це ніщо інше, як святині оттої слав'янської релігії. Від часу, коли ми знаємо, що на Підкарпаттю поселилися слав'янські племена, до часу введення християнства, проминуло тисячу літ, просто не можна повірити, щоби люди, живучи так довго в тій вірі, не збудували десь в селі святиню тої віри.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм