Неділя, 18 березня, 2018

2.3.16. Націонал-демократична партия

Більша частина інтелігенциї, а також більша частина нашого народу, вважала себе, так як і сторонники "Руского Союза", русинами, але одночасно вважала себе народом окремим від російського народу. Означення народности, в цьої частини народу, проходила певні зміни. Та частина народу думала про власну державу, але дорогу до тої державности неясно собі представляла. Про Україну говорили, але як має повстати та Україна, то реально представити собі не могли. Серед народу була занизька національна свідомість, щоби опираючися на ту свідомість, можна було виточити ясну, певну дорогу до власної державности. На це була певна причина, а причина та полягала, в великій мірі, в психічному настрою нашого народу.

Коли наш народ попав під Австрию, то наша національна свідомість була дуже низька, наша "національна душа" в народних грудях, якби спала. Австрийський уряд , тому що наша національна душа була сонна і не противилася тому, примістив в народні груди попри нашу національну душу, ще і другу австрийську, державну душу, і в нашім народі, якби зробилося дві души - двоєдушша. Прийшов час, що наша національна душа проснулася і стала розростатися, та тут побіч неї була австрийська душа, яка не вступалася з грудий народу. Національна душа росла, але заслаба аби своїм ростом витиснути австрийську душу геть з грудий, але вона розросталася і в своєму рості переросла крізь австрийську душу. Вправді австрийська душа під тиском розростаючоїся національної душі стала поволи заникати, але до першої світової війни наш народ не міг позбутися з своїх народних грудий тої хоч і заникаючої австрийської державної душі.

Тому то дороги до нашої державности, до першої війни, віддзеркалюють на собі отто наше двоєдушша.

Була ще і друга причина, яка мала вплив на політичну ориєнтацию нашого народу. До першої війни довгий час держави з своїми царями та королями стояли непорушно, не заходили якісь важнійші зміни і це тоже мало вплив на політичні погляди наших політиків. Австрия, в уяві тих політиків, представлялася такою сильною, могучою, непорушною, що за якесь насильне відірвання Східної Галичини від Австриї навіть і думати не можна було. Наші політики і не думали про це, а отто наше двоєдушша казало їм шукати дороги до нашої самостійности, власне, в союзі з Австриєю.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм