Середа, 03 червня, 2020

2.3.13. Вижницька гімназія

В 1908 році відкрилася в Вижниці гімназія. Вже передтим було декілька учнів з нашого села в коломийській гімназії, але Коломия була далеко і для родичів незручно було удержувати там дітей. Тому в селі небагато було таких, що могли удержувати дітей в Коломиї і для того там і було мало учнів. До гімназії в Вижниці було значно ближче і тимсамим зручніше, було для родичів удержувати там дітей. Тому то і до гімназії в Вижниці задумало вступити кільканадцять хлопців. Та хоч ті хлопці і покінчили четвертий клас, то всетаки була непевність чи вони зможуть здати вступний іспит, хлопців треба було додатково під'учити. До цього діла взявся, цілком безплатно, учитель Гапано-вич. Підготовляв довго і добре, бо всі хлопці, що приступили до іспиту, здали. Тоді здало з нашого села 13 хлопців. Хлопці ті пізніше брали живу участь в культурному життю села. Вони, враз з учнями з коломийської гімназії, вивчили декілька п'єс, які відіграли в селі. Созонт Букатчук зорганізував устроєння Шевченківського свята і виступав на тому святі з вступною промовою. Дальше за старанням Созонта вимальовано декорації на сцену.

В 1912 році наше село дуже урочисто відсвяткувало століття народження Шашкевича. Уряджено святочний похід, в якому взяли участь і шкільні діти, і коло Народного дому посадили пам'ятковий Шашке-вичівський дуб. Дуб цей трохи обгорів при пожарі Народного дому в 1925 році, але росте добре. Під дубом закопано пляшку з письмом, в якім описано на яку пам'ятку посаджено того дуба.

В 1914 році люди з нашого села взяли численну участь у відкриттю пам'ятника Шевченка в Косові.

Культурно-освітне життя розвивалося і поширювалося. З села щороку вступали до гімназії нові ученики, число освічених людий збільшувалося.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм