Вівторок, 02 червня, 2020

2.3.12. Будова Народного дому

З зростом культурного життя чимраз наростала потреба власної домівки. Читальня містилася в громадській канцеляриї, та поки ще вона була на громадських статутах, то вона ще там мала сяке-таке право, але в 1900 році переведено читальню на статут "Просвіти", то вона вже в канцеляриї і не мала права. Вона там в комірнім була лиш до того часу, поки начальство з повіту не придивиться, що вона там є і не скаже, що в канцеляриї не місце для читальні "Просвіти", і єї звідти виселять. Дальше аматорський гурток вивчав нову п'єсу "Хто винен?", а відіграти єї вже не було де. Першу п'єсу відіграли в шкільній стодолі і директор Цюцюра радо би згодився, щоби і дальше там грали, але визше шкільне начальство дивилося на це зкрива і дало зрозуміти, що в шкільній стодолі ніяких театральних вистав не повиннося устроювати.

Ходити селом і підшукувати стодолий в селі - це також не легка справа. Наперед треба було, щоби стодола була досить простора, дальше крита драницями, а не соломою, а врешті всю солому з такої стодоли треба повиносити і скласти єї десь не дуже близько від стодоли, а на це трудно аби хто згодився. Отже виникла конечна потреба будувати власну домівку. В ті часи були вже на Покутю такі доми в двох селах: в Балинцях і Ілинцях. В селі провели збірку на будову власної домівки - Народного дому, і в 1906 році дім збудували. Землю під будову дала сільська влада. Дім цей був досить примітивно збудований, просто одна довга саля. Дім вмащено, але навіть не вигладжено і не вибілено, підлоги в домі не було, але була сцена досить добре устроєна. Пізніше частину тої салі перекладено, стіни вигладжено і вибілено, поставлено там підлогу і там містилися товариства. Це однак зменшило театральну салю і саля була досить тісною.

На тім домі стояли дві, вироблені з дерева, руки, що взаємно витаються. Між тими руками вставлений був серп. На руках тих напис: "В єдності сила". Був там ще напис, але цей напис був на папери і недовго простояв. Напис той був взятий з Шевченка: "В своїй хаті своя правда, і сила, і воля".

Невеликий це був дім, але головне, що він був збудований власними силами селян. Селянство було вже на такому уровени культури, що відчувало потребу того дому і гуртувалося коло товариств, що були в тому домі.

А в тому домі містилися всі тогдішні товариства: читальня "Просвіти", "Січ", і кредитове товариство "Селянська Поміч".

П'єсу "Хто винен?" відіграли вже в Народнім домі першою. Деко-рациї та куліси на сцену малювали Цалинюк та Іван Марфей.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм