Субота, 23 червня, 2018

2.3.9. Підвищення в школі гігієни

Учителі зачали привчати дітий дбати про особисту гігієну. Привчали приходити до школи добре вимитому та чисто одягненому. До того часу хлопці не стриглися, а ходили "підтяті", дома мами притинали волосся рівно довкола голови. Стрижені ходили тілько діти польських родичів. Польські родини - це були зайшлі в село з міста, ну а в містах вони стриглися, от і як ті родини жили в селі, то, звичайно, що також стриглися. Учителі стали заохочувати хлопців, аби вони стриглися. Щоби ліпше заохотити давали кождому, що обстригся "премію" - зошит або олівці.

Одні хлопці стриглися, інші здержувалися і між хлопцями були "стригуни" і "пелехаті". Стригли також і в школі, але лиш тогді, коли родичі погоджувалися на то. Микита Мандзили-нєк, котрого два хлопці ходили в школу, був великим противником оттої нової "моди" стригтися і своїм хлопцям не дозволяв "робити з себе чудо, стригунів-лошшаків". Та хлопці не хотіли бути пелехатими, збрехали в школі, що батько їх годиться на то, аби вони обстриглися, і їх обстригли. Гірка година чекала їх, як вони прийшли додому. Батько прогонив їх від хати, а далі пішов до голови шкільної ради з скаргою, що в школі зробили з хлопців стригунів-лошшаків. У голови ради хлопці були вже пострижені, тай голова показав Микиті на своїх хлопців та успокоїв Микиту, що то тепер таке вже є всюди, тай воно нічого злого і Микита рад-нерад мусів погодитися з тим, що в него в хаті будуть стригуни.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм