П'ятниця, 03 квітня, 2020

2.3.4. Засновання в селі першої читальні

Засновання в селі першої читальні

В селі створився вже чималий гурток грамотних людий і він збільшувався. У Львові стали вже виходити газети і вони приходили і в наше село. Народ ворушився, єго збудили, він уставав, випрямовувався і зразу несміливо, а далі чимраз певнійше ступав до того світла, яке засвітила освіта.

Завдяки роботі тих учителів, в селі було вже тілько грамотних, охочих до науки людий, що відчувалася вже потреба засновання осв-ітного осередка, потреба читальні та бібльотеки.

В тім часі уряд видав розпорядження, яким дозволяв засновувати при громадських урядах читальні. Читальні ті мали свої статути і згідно з тими статутами вони могли мати бібльотеки, лиш ніякої політичної діяльности, вони не могли вести. Дозволяючи на заснування таких читалень, уряд мав в тім певну ціль. Австрия перебула недавно революцию, яка потрясла основами Австриї. Народи західних про-вінций чимраз отвертійше домогалися політичних прав. Східна Галичина була, в той час відсталою, сиділа тихо та ще і "благоденствувала" за цісарську ласку, за то, що цісар зніс панщину, але уряд розумів, що так воно завсігди не буде, скорше чи пізнійше народ зрозуміє і зачне допоминатися своїх прав. Прийде час, що народ буде засновувати освітні та політичні об'єднання - товариства, і ті товариства не завсігди будуть іти по лінії уряду. Тому краще буде, як такі товариства вже заснується при урядах, вони будуть напів урядовими установами і уряд буде мати над ними цілковитий нагляд. Вони-ж мало того, що будуть під наглядом уряду, їх властиво, і уряд буде вести. В той спосіб, думав уряд, дасться обминути засновування товариств, які хто знає, що можуть проявляти в своєму істнованю.

Кропильніцький і Колцуняк безперечно розуміли мету уряду, але і розуміли потребу засновання в селі читальні. Вони розуміли, що читальня при уряді ніякої політичної роботи вести не може, їм і неходило о політичну діяльність, їм ходило - розворушити народ, втягнути єго в освітне життя, а дальше вже само життя покаже народови дорогу, якою єму треба іти, і тому вони вирішили засновати при уряді читальню.

Діялося це в 1871 році. В громадській канцеляриї зійшлися посту-повійші люди села. Два учителі Кропильніцький та Колцуняк і гурток свідомійших селян, між якими були вже і вихованці тих двох учителів. Вони зійшлися, щоби підписати статути читальні, яку вони ви-рішили засновати. Першими поклали на статутах свої підписи Кропильніцький і Колцуняк, а далі положили свої підписи ще п'ять селян: Яким Прокоп'юк, Юрко Семанюк, Дем'ян Гарасим'юк, Іван Думенчук та Ігнат Бідолах.

Подія ця ніби незамітна, а вона є на освітному полю нашого села важною історичною подією. Заложено товариство, тай головне, що заложили єго селяни тай і для селян єго заложено. Заложили селяни, що недавно ще були панщизняними, селяни, що недавно ще робили панщину, тягнулися до науки.

Давно це діялося, скоро вже сто літ* буде. Давно вже нема на світі, зелена мурова покрила тих людий, що перші поклали підвалини під велику будівлю освіти, що єї від того часу дотепер збудували в селі. Давним-давно лежуть в могилах ті, що перші засвітили в селі світло науки. Та імена їх незабутні, вони золотими буквами будуть вписані в істориї освіти нашого села. Вони засвітили вогонь, і вогонь той світить нам і тепер. Вогнями їхніх душ горимо ми і полум'ям того вогню будуть горіти наші потомки.

Великий Франко в своїй поємі "Мойсей" вкладає в уста ізраїльського пророка, коли він предсказує будуче свого народу, такі слова: "Ти підеш у мандрівку століть з мого духа печаттю". Подібне могли би були сказати нашому селови, заложуючи читальню, отті два учителі. Вони також могли сказати до села: "Ми засвітили маленьке світелко для села, але воно буде розгарятися і світити будучим поколінням. Ми поставили підвалини під велику будівлю, а грядущі покоління збудують на тих підвалинах ту будівлю. Ти, село, підеш у дальшу манд-рівку твого істновання, а в тобі буде то світло, що ми єго засвітили, палати ясними вогнями".

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм