Четвер, 04 червня, 2020

2.3.3. Знесення панщини - нові учителі

Знесення панщини - нові учителі

Настали попанщизняні часи. Хоч і нелегко жилося селянинови, та всетаки не приходив панський окоман, не вигонив на панщину. Ще за панщини, в Галичину доходив грізний голос Шевченка, а далі і в Галичині серед нічної тиші пронеслися голоси Шашкевича і "Рускої трійці". Ті голоси виступали, що кінчиться вже ніч, заводиться на зорі, скоро буде день. Та селянин хоч і чув ті голоси, та він не міг сміливо стати, випрямитися і слухати тих голосів, бо єго давила, гнула додолу панщина. Коли панщину знесено, міг і селянин подумати про освіту.

В нашому селі попанщизняний час зійшовся з приходом в село учителя Антона Кропильніцького. Кропильніцький прийшов в 1849 році, а може трохи скорше. Задержався документ з 1849 року, в якому є згадка про Кропильніцького, отже в тім році він вже напевно був. Кропильніцький - це був дуже діяльний учитель, котрий щиро бажав аби піднести освіту в селі і невтомно над цим трудився. В школі старався прищепити в дітий прагнення до самоосвіти, заохочував діти аби вони, як закінчуть школу, не покидали книжок, аби дальше читали книжки і підвищували свою освіту.

В 1868 році урядовим розпорядженням звільнено школи від церковного нагляду, а призначено шкільних інспекторів, і вони перебрали нагляд над школами. В тому ж році перемінено школу з двокласової на трикласову. Добудовано також шкільний будинок, а саме добудовано ще одну простору навчальну кімнату. Без сумніву можна твердити, що в цьому ділі богато зусиль доложив Кропильніцький.

Десь в тих роках прийшов в село ще оден учитель, котрий виявився щирим помічником Кропильніцького в єго освітній праци. Учитель той називався Микола Колцуняк. Оба учителі своєю щирою працею причинилися богато для поширення в селі освіти, для піднесення освітнього рівня, того ще не давно панщизняного селяньства.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм