Вівторок, 19 червня, 2018

2.3.2. Будова шкільного будинку

Будова шкільного будинку

В 1772 році Галичина підпала під Австрию. Галичина під культурним оглядом була країною відсталою. Німці згірдливо називали Галичину "Barenland", значить край ведмедів. Інші австрийські провінциї стояли культурно значно висче, там вже були школи окремо від церкви побудовані, вони-ж хоч і були під наглядом церкви та поміщалися в окремих будинках і в них вчили окремі учителі. Такі школи взявся уряд і в нас засновувати. Уряд мав в тому свою ціль. Урядови ходило, щоби передовсім, в школах училися хлопці, бо техніка війскова вимагала, щоби жовніри були трохи грамотні. Дальше, австрийська держава, хоч і вона була многонаціональна держава, то все таки вона мала німецький уряд. Урядування, особливо в визших урядах, велося по німецьки, а в армії командування повністю проходило по німецьки, і треба було, щоби жовніри розуміли, хоч трохи, німецьку мову. Тут вже не вистарчала церковна, дяківська школа, що навчала кільканадцятьох дітий, тут вже треба було школи, яка би обхопила навчанням всіх дітий, а особливо хлопців, і аби в тій школі вчили і по-німецьки. Тут вже не вистарчали дякоучителі, тут треба було окремих учителів. Оцці причини і спонукали уряд заснувати по селах окремі школи і будувати для тих шкіл окремі будинки.

В нашому селі збудували першу школу в 1812 році. Ми не знаємо імен тих людий, котрі організували будову школи, але по оттому шкільному будинку, що вони єго збудували, ми можемо з певностию сказати, що це були умні люди, котрі розуміли значіння науки. Шкільний будинок, як на ті часи, був дуже гарний. В ньому були дві просторі кімнати і мешкання для учителя. Навчання почалося в новій школі, навчав вже окремий учитель, але школа була однокласова і до неї ходило небогато дітий.

Небогато могла та школа в ті часи навчити. То були панщизняні часи. Над селянином тяжіла панщина. Селянин хоч і розумів, що наука була би дуже користна для єго дітий, то все одно він не міг посилати дітий до школи, бо ніколи було дітям ходити в школу, їм треба було помогати батькам в роботі, бо батьки самі мусіли іти на панщину.

Про школу ту знаємо, що в 1830 році школу переведено вже на двокласову.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм