Вівторок, 19 червня, 2018

2.3.1. ОСВІТА І КУЛЬТУРА. Давні школи

Давні школи

Давно не було по селах таких шкіл, як ми тепер привикли бачити, лишень були невеликі школи при церквах. Звичайно, близько коло церкви стояла хата, в якій жив дяк - дяківка. При тій хаті деколи і прибудовували дзвіницю, так, що ті два будинки лучилися разом. На дзвіницю окремого входу не було, лиш на дзвіницю йшлося почерез дяківку. В дяківці була одна трохи більша кімната, в якій дяк вчив діти - це і була давня школа. В Галичині була дяківська школа в Перемишли. Тих, що покінчили ту школу називали дякоучителями, бо окрім дяківства вони займалися і учителюванням. Дякоучителі високих наук не мали тай і дітий богато навчити не могли. В таких школах навчали, передовсім, читати церковні книжки, дальше вчили "гражданку" - свіцьке письмо, вчили писати та трохи рахунків, от це і було все, що школа та навчала. Наука в школі відбувалася лишень зимою, літом діти по-могали родичам при господарських роботах. Наука в тих школах не була обов'язкова, а противно, треба було ще і доброї волі церковного начальства, аби приняли до тої школи, ну і дякови треба було за науку платити, звичайно, платили за науку харчами для дяка.

Така система шкіл існувала на Руси сотні літ, так було і в Галичині за польської влади. Така школа була і в нашому селі. В нашім селі була не одна, а як подають перекази, було дві такі школі. Одна була в Гашнові, десь на Горі. Про ту школу є перекази, що там дійсно вона була. Про другу школу до нас дійшли цілком певні відомости. Школа та була в дяківці, а при дяківці була дзвіниця. В переказах є, що школа та була в дзвінниці, то не зовсім вірне, школа була в дяківці, а дзвіниця була збудована разом з школою.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм