Неділя, 18 березня, 2018

2.2.53. Політичні погляди при кінци війни

Війна затягалася. Хоч Німеччина і Австрия заняли Україну, та за-няли єї не для нас. В Австриї чимраз більше почали появлятися ознаки, що той штучний політичний твір Габсбургів розпадеться. В Росії скинули царя і почалася революция. Російська революция вплинула на політичний напрям думок і у нас. Поступові люди махнули рукою на царів та ерцгерцогів, стали думати не про Україну з архикнязями, але про Україну з своїм українським проводом. Найбільше скупчення інтелігенциї було в той час при стрільцях. При стрільцях була таємна група, яка вже не ориєнтувалася на Австрию, а підготовляла грунт, щоби коли прийде слушна нагода, проголосити українську державу. Між стрільцями були і такі старшини, що все ще не покидали ориє-нтациї на Австрию і отта група мала на думці, якщо би хтось противився їхнім замірам і перешкоджав їм, то тих знищити. Були ще і між політиками, особливо старші генерациї, такі, що не покидали думки про Австрию. Клепки австрийської бочки чимраз стали послаблюватися. Представник польського клубу в парламенті заявив, що габсбурська звізда на польськім небі вже погасла, а в відповідь на то представник українського клубу заявив, що габсбурська звізда на українському небі ясно сияє. Отже частина наших політиків до кінця ориєнтувалася на Австрию, але прогресивна молодь вже покинула давно цю ориєнтацию, вона вже думала більше поступово.

Коли ми з теперішності візьмемося оцінювати довоєнну політику, то нам буде вона виглядати смішною і дурною. Так воно виглядає з теперішного погляду, але коли увійти в ті часи, розглянутися по тих політичних подіях, які були тогді в світі і по загальному політичному настрою, по політичній психології тих часів, то дійдемо до висновку, що наші політики небогато гірше думали, як і політики інших народів в ті часи.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм