Неділя, 09 серпня, 2020

2.2.45. Народна спілка - трета генерация

Найбільш передова молодь села прагнула знання, єї цікавило політичне життя. В читальні "Просвіти" мали провід старші люди, котрі в освітному і політичному життю ішли вперед, але ішли поволи, а молодь цим не задовольнялася, молодь хотіла богато знати і іти вперед скоріше. Молодь розуміла старших, розуміла, що старшим трудно іти з молодю, з них не можна вимагати, щоб вони по молодечому ішли вперед і та передова молодь вирішила їм не перешкоджати, хай ідуть, як можуть. І молодь засновала свою окрему читальню, яка містилася в хаті Андрія Клима. Читальню цю назвали "Народна Спілка". Члени цеї новозаснованої читальні не зривали з "Просвітою", вони дальше були членами "Просвіти" і дальше брали участь в діяльности "Просвіти", а в "Народній Спілці" мали свою бібльотеку, для якої закуповували найбільш поступового, в той час, характеру книжки та газети. Членство в "Народній Спілці" було обмежено. Коли до "Просвіти", до "Січи", до "Селянської Помочі" всіх приймали, хто зголосився, то до "Народної Спілки" приймали лиш самих передових, таких, що виявили себе на освітній та політичній роботі.

"Народна Спілка" в прогресивній роботі села займала таке місце, як тепер займає партийна організация села. Село вважали радикальним, але партійної радикальної організациї в селі не було, не було центра, який би керував оттим поступовим рухом, який в той час був в селі. Це відчувала поступова молодь, вона відчувала потребу такої організациї, яка би об'єднувала найбільш прогресивну молодь і та молодь, об'єднана в тій організациї, пророблювала би дорогу поступови села.

Для старших людий, котрі були в "Просвіті", ці благородні устремління молоді були малозрозумілі, пориви молоді для старших людий виглядали хлоп'ячостию, і тому молоді відлучилися від старших і ішли самі вперед, ведучи за собою старшу генерацию.

Найдіяльнійшими членами "Народної Спілки", і взагалі найдіяль-нійшими, в той час в селі були: Василь Никифорчин, Андрій Клим, Грицко Букатчук, Василь Подюк, Іван Пасічняк, Юрко Дупей, Дмитро Красій, Николай Прокоп'юк, Дмитро Осічний та інші.

Ці люди - це була трета генерация, яка очолила провід в селі, і яка продовжувала роботу попередних генераций.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм