Вівторок, 07 квітня, 2020

2.2.40. Політичний огляд. "Руский Союз"

Політичну роботу, хоч в меншій мірі, проводив "Руский Союз", сторонники якого об'єднувалися при читальни Качковского. Головним організатором і діячем був офіціял Левицкий. Щирим діячем читальні, і взагалі "Руского Союза", був Онуфрій Марфей, званий в селі Бородатим. Марфей душею був відданий "Рускому Союзові" і, хоч сам і не був богатим, а навіть власної хати не мав, то на поїздки в партийних справах витрачав гроші, спродуючи свій грунт. "Руский Союз" ішов по лінії царизму, і дуже можливо, що і з Росії діставав інструкції щодо своєї діяльности.

В 1912 році в Києві мало відбутися відкриття пам'ятника міністру Столипіну. "Руский Союз" вирішив вислати на то відкриття представників з Галичини, котрі мали би зложити під пам'ятником терновий вінець від Под'яремной Русі. Не виключено, що "Руский Союз" діяв тут по інструкциї царського уряду. Делегатами на відкриття вибрали одного селянина з-під Коломиї і Марфея. Вони оба поїхали до Києва, були на відкриттю пам'ятника і зложили під пам'ятником, як це їм доручено, терновий вінок. На відкриттю були високі урядовці, були і міністри. Декотрі з тих урядовців заходили в розмову з Марфеєм і єго товаришем. Між іншим запитували, для чого той вінок терновий. Ті урядовці говорили до Марфея по російськи і Марфей, як пізніше розказував, тоже старався і собі говорити по російськи, але мабуть, єму не зовсім вдавалося. І от тим урядовцям пояснював Марфей, що вінок від Под'яремної Руси, а руский народ в Под'яремній Руси ступав по терновій дорозі, тому і вінок від руского народу з Под'яремной Руси терновий. Очевидно, що ті урядовці і самі розуміли значіння тернового вінка, але хотіли переконатися, чи і Марфей , і той єго товариш розуміють, чи їм просто дали той вінок тай казали покласти під пам'ятник, а вони і не розуміють значіння вінка. Це було очевидно, тому, що оба делегати були по-селянськи одягнені і робили вра-жіння малосвідомих селян. "Руский голос" помістив був фотознимку, як Марфей з своїм товаришем кладуть під пам'ятник той вінок.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм