Субота, 23 червня, 2018

2.2.37. Партиї і товариства в нашому селі

В нашому селі найбільші впливи мала радикальна партия. Менші впливи мала націонал-демократична. Між цими партиями була найменше непомітна ріжниця лиш в виборах сказувалася, що за радикальною партією голосує значно більше виборців. Взагалі радикальна і націонал-демократична партия вважалися в селі якби одна партия " і то наші, і то наші", говорилося в той час, лиш радикалами вважали тих, котрі були більше завзяті, запальчиві, а що такими бувають звичайно молодші, то і молодші вважали себе радикалами, а старші більше здержані, більше розважені вважалися націонал-демократами.

В селі була читальня "Просвіти", при ній аматорський гурток і хор, кредитове товариство "Селянська Поміч", і молодіжне товариство "Січ". Всі ці товариства містилися в Народному домі і ніколи не заходили в тих товариствах якісь спори на тлі партийної приналежносте на це там зовсім не звертали уваги.

Цілком окремо вів в селі свою діяльність "Руский Союз". "Руский Союз" мав свою читальню, чи як тогди називалася читальня общества імені Качковского. Читальня та містилася в домі емеритованого офі-ціяла Ярослава Левицкого. "Руский Союз" мав також свою кредитову кооперативу, яка містилася в домі Григорія Григорака. Подекуди по селах "Руский Союз" мав молодіжні товариства "Друг", в нашому селі такого товариства не було.

Передовими людьми в "Рускім Союзі" були офіціял Левицкий, парох села, Вальницький, війт Пецейчук. Дальше до того ж "Союза" належали служителі церкви, дяк, паламар та інші.

Партийна боротьба між "народовцями" і "москвофілами" велася в ріжних напрямках, велася вона між дорослими людьми, велася навіть між шкільними дітьми. Одного разу Созонт Букатчук зорганізував учнів і вони заспівали пісню, в якій висмівали прихильників "Руского Союза". Це наробило богато шуму і всі, що співали були биті від директора школи.

Боротьба між "народовцями" і "москвофілами" велася до війни. Вона була і шкідлива, бо роздвоювала народ, а мала і свої добрі сторони. Вона втягала в партийне життя і байдужих. Байдужі чули гамір тої боротьби, знехотя зацікавлювалися нею, а далі і собі втягалися в ту боротьбу по одній або другій стороні і тим способом політично освідомлювалися.

 


© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм