П'ятниця, 29 травня, 2020

2.2.35. Товариство "Січ"

В проводі радикальної партиї виділи, що партия розворушує селянські маси і чимраз набираючи сили іде вперед, але заразом помічалося, що в політичному житю брали участь дорослі селяни, а молодь стояла осторонь, тому що в партиї не було відповідної ділянки роботи, яка би заінтересувала молодь і на якій молодь могла би проявити свою діяльність. Оказувалася потреба заснувати товариства молоді, які би об'єднували, гуртували молодь, і в проводі партиї вирішили такі товариства засновати. Обдумуючи статут таких товариств, обдумуючи назву таких товариств, вирішили вдарити по струнах національної гордости, пригадати народови давно минулі сторінки нашої бувальщини, пригадати нашому народови світлі сторінки нашого минулого і тому вирішили назвати такі товариства "Січи". Це пригадувало давню Січ і ті нові "Січи" ніби то являлися послідовниками оттої Січи. З нагоди засновання першої "Січи" в Завалю над Чере-мошом, зложено пісню, яка починалася: "Хоч упала Січ Дніпрова, веселяться вороги, то ми тепер над Черемшом Січ козацьку завели". Назви старшини в "Січи" були також взяті з колишньої Січи: кошовий, осавул, четарі - оце було правління "Січи". Як відзнаки при виступах "Січи", "січовики", члени "Січи", носили ленти завширшки як пояс з вишитим написом, з якого села була "Січ". Ленти носили почерез плече. Окрім лент носили деревляні, часто різьблені, топірці.

"Січи" по статуту були пожарно-гімнастичним товариством. Та на цьому полі вони мало проявляли діяльности. Головною заслугою "Січий" було то, що вони згуртували молодь і в тій згуртованости молодь бачила народну силу.

Молоді хлопці збиралися в неділі в центрі села, ішли походом на толоку і там проводили гімнастичні вправи. Та завдання "Січи" це не були вправи, селянинови не треба було гімнастики, він гімнастику-вався цілий тиждень на роботі, і ця гімнастика була лиш прикриттям основної діяльности "Січи". Може найбільшою заслугою "Січи" були ріжні масові походи, в котрих молодь брала участь, ідучи організовано рядами. На вправи ті і з вправ ішли походом. Довгі ряди молодих юнаків, що ішли зорганізованим ходом, викликали вражіння сили. Червоні ленти на довгих рядах молодих людий, на їх білих селян-ських одягах робили уяву єдности, робили вражіння, що їх одно єднає, а далі топірці в руках цего селянського війска викликали вражіння зброї, що з нею оце мужицьке війско готово іти на ворога. Звичайно підчас походу до такту ходу співали пісні. Дуже популярною була тогді пісня "Гей там на горі Січ іде", зложена нарочно для "Січий". Підчас походів до такту, трубили в трубки.

"Січи" устроювали масові забави та фестини, на які, звичайно, сходилася молодь і з сусідних сіл. "Січи" причинилися богато для зорганізовання селяньства.

В Кобаках заложено "Січ" одну з перших на Покутю. Першим кошовим "Січи" був Данило Кондревич. Діяльним кошовим "Січи" був перед війною Василь Никифорчин.

Радикальна партия, хоч і була окремою партією, то вона не зривала зовсім із націонал-демократичною партією, вона являлася фактично якби лівим селянським флангом націонал-демократичної партиї. Гімном партиї уважалася пісня Франка: "Який то вітер шумно грає від Сяну Прута до Карпат", але при своїх виступах успівали також і "Ще не вмерла Україна", бо цей гімн уважався загальнонародним.

Голова партиї Трильовський заявляв не раз, що радикальна партия повинна зовсім відокремитися, але це лиш на заявах кінчилося, з націонал-демократичної партиї висмівали ті заяви. Одного разу, коли Трильовський зробив чергову заяву в цьому питанні, "Свобода" помістила карикатуру до цеї заяви. Була намальована верба над водою, а Трильовський сидить на вербі на кінци галузи і пилкою відпилює галузу від верби. Верба представлена як націонал-демократична партия, галуза, що сидить на ній Трильовський, - це радикальна партия, яка якщо відділиться від верби, то впаде в воду.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм