Середа, 03 червня, 2020

2.2.34. Радикальний рух в нашому селі

В нашому селі до засновання радикальної партиї вівся, порівнуючи з тим часом, великий прогресивний рух. В селі, близько двадцять літ до засновання партиї, була вже читальня, приходили в село книжки та газети, взагалі село, як на ті часи, вважалося поступовим селом, передовим селом в околиці. Як засновано партию, село приняло партию за свою. Той прогресивний рух очолила партия, і він дістав назву радикального руху, а що наше село вже до того часу визначалося своєю поступовістю, а поступовість та дістала назву радикальної і та поступовість вже з новою радикальною назвою визначалася поміж селами, то і село наше стали називати радикальним селом. Хоч в селі не було партийної, радикальної організациї, і, здається, що навіть ніхто з села офіціяльно не був членом партиї, то село вважалося радикальним, а радикальним зробив єго той поступовий рух, той народний підйом, що був в селі до засновання партиї і з заснованням партиї дістав назву радикального.

Село в цілому окрузі було знане як радикальне село. Жадне інше село на Покутю не називали радикальним, лиш Кобаки. В ті часи появилася по селах пісонька, яка характеризувала в гумористичний спосіб прикмети поодиноких сіл і так:

Рожнівці гешуваті волики кохають,
Слободяни закочені дараби збивають,
Кобаччани-радикали усі письма знають.


В іншому варіянті тої пісоньки було: Кобаччани-радикали газети читають.

Та пісонька-коломийка досить влучно характеризувала прикмети поодиноких сіл. Рожнівські люди хорували на зоб, що єго тогді називали гиші, слобідські люди займалися сплавом дерева і носили капелюхи з дуже закоченими вгору крисами, а в Кобаках були люди поступові, значить радикали, і були письменні тай займалися політикою.

Треба розуміти, що радикалом, в той час, не вважався якраз член партиї, а радикалом називали тогді кожного, хто був поступовим, таким, що готов боротися за оттой поступ. Пробудившеся селяньство ішло вперед, партия очолила і з'єднала той рух і заслугою партиї є то, що вона з'єдинивши єго, розвинула єго і всерозвиваючий ся рух поступав вперед.

Село наше дістало в той час назву радикального села і та назва принялася і до недавна ще вона трималася села. Ще і в наших часах можна почути "кобацькі радикали", але тепер то вже ця назва має інакше значіння. Кобацькими радикалами називають людий, як хочуть представити їх як якихось бунтарів, ворохобників.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм