Вівторок, 19 червня, 2018

2.2.29. Боснійська війна

В другій половині дев'ятнадцятого століття Туреччина стратила то значіння, яке вона колись мала. Мілітарна сила Туреччини була невелика, той єї колишній імперіалізм припинився. Туреччина володіла тогди слов'янськими краями Боснією і Герцеговиною, і народ в тих країнах піднимався проти турецького панування. Австрия бачила неміцність Туреччини, і, користаючи з цього, під приводом, що турецький уряд утискає слов'янський народ і взагалі там діється безладдя, вирішила заняти Боснію і Герцеговіну. В 1878 році австрийський уряд оголосив мобілізацию резервістів. Пішли і з нашого села. З тих, що дожили пізно-го віку, були на боснійській війні Танасій Никифорак (Десятників), Федір Семанюк (Дуця), Михайло Прокоп'юк, Іван Думенчук та інші. Вони ж і розказували про ту війну. Война не була дуже тяжкою, там вже властиво і не було турецької, регулярної армії, там лишень повстанці турецькі зорганізували війскові частини, які ставили опір австрийцям. Всеж таки люди набідувалися там. Чомусь там не могли довозити регулярно харчів і їм доводилося по кілька день підряд голодувати. В пісні з тих часів, розказується, що одні сливки, що там рясно зародили, не давали їм пропасти. Як повернули, розказували сміховинну пригоду Семанюка Федора. А саме розказували, що одного разу три дні не довозили хліба. Як привезли хліб, то жовніри стовпилися коло возів, кождий хотів якнайскорше дістати. Семанюк стояв позаду і ніяк не міг дотиснутися. А Семанюк знаний був і пізніше з своєї спритности та меткости. Коли зрозумів, що не зможе дотиснутися, виліз на плечі свого товариша, що стояв наперед него і ступаючи на плечі жовнірів дійшов до возів і дістав хліб.

Може воно і не зовсім точно так було, але Семанюк, що пізніше довгі літа був присяжним громадським, знаний був як дуже меткий, такий, що завсіди вмів собі дати раду.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм