Середа, 18 вересня, 2019

2.2.28. Другий спір з Рожновом за землі

На Горбах між Рожновом і Кобаками якоїсь певно означеної границі не було. Хоч Горби і вважалися кобацькими, то рожнівці того не признавали, а пускали пасти туди свою худобу. Спір той тягнувся довго. Якоїсь певної границі не міг усталити і уряд. В половині де-в'ятнадцятого віку заложувано земельні карти, і тогди не могли опреділити, де повинна бути між Кобаками і Рожновом границя. Остаточно в земельних картах не вписали ту землю ні Кобакам, ні Рожновові, а зазначили, що це спірна земля. В картах записано по німецьки "Streitgebiet". Пізніше між Рожновом і Кобаками виник судовий процес за ті землі. Суд присудив Горби Кобакам, та рожнівці того присуду не признавали. Вони дальше пасли на Горбах худобу, а кобацьких пастухів з їх худобою прогонили з Горбів. Це тягнулося довший час. Кобаччани в свою чергу збиралися і прогонили рожнівчан. Так тягнулося до 1869 року, рожнівци збиралися гурмою і прогонили кобаччан, а кобаччани рожнівців. Остаточно в селі врадили зібратися богатьом людям з села і вийти на Горби і прогнати раз на завсігди з Горбів рожнівчан. І зібралися, і взяв, хто що міг: кіл, сокиру, а були і такі що взяли з собою і зброю. Рожнівці мабуть знали про заміри кобаччан це-ж не робилося в тайні і собі теж зібралися великою гурмою. Як кобаччани вийшли на Горби і стали прогонити рожнівську худобу, вийшла з Рожнова отта гурма рожнівців і кинулася на кобаччан. Зачалася загальна бійка, билися чим попало. Рожнівців було більше, вони перемогли кобаччан і кобаччани кинулися тікати. Тікаючи, стовпилися коло якогось плота, який перелазили, а рожнівци надбігли за ними. Між тими, що ще не встигли перелізти пліт був Василь Букатчук, котрий мав зі собою рушницю. Напереді рожнівців біг чоловік з сокирою в руках. Букатчук вистрілив в него з рушниці, і чоловік той впав. Рожнівці не наважилися бігти дальше за кобаччанами. Чоловік, що в него стрілив Букатчук, скоро помер.

Уряд, очевидно, вмішався в цю справу і урядова комісія установлювала куди має іти границя між двома селами. Горби признали Кобакам, для Рожнова признали якісь невеликі окрайки для вирівнювання границі.

Букатчука судив суд і засудив на оден рік тюрми. За це, що Букатчук обстав за громадою і потерпів за це, то єму давали безплатно дров з громадського ліса.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм