Четвер, 21 червня, 2018

2.2.26. Попанщизняні сервітути

За поміщиків, як подають перекази, всі ліси в нашому селі належали єму. Як майно поміщиків перейшло на державу, то і всі ліси сталися державною власностию, камаром. Мабуть і за поміщиків, а вже цілком певні є відомости, що в ті часи, коли ліси перейшли на власність держави, селяни мали право випасати в камеральних лісах скот і одержували з тих лісів дерево на опал та на будівлю. Коли панщину знесено, то отто право до камеральних лісів залишилося, люди мали право і дальше випасати скот в камеральних лісах і камера була зобов'язана забезпечити людий паливом і будівельним мате-риялом. По знесенню панщини, уряд потворив так звані сервітутові комісиї, які мали упорядкувати ті справи. Ті комісиї нормували ті справи в той спосіб, що розділювали ліси, частину давали громаді, але громада тратила право одержувати з лісів дерево, а решту ліса признавали панови, чи як у нас, державі. У нас сервітутова комісия признала селови ті ліси, які тепер є колгоспними, лиш без Дичини і Дворища. Мабуть і тогді перейшло на власність громади Задвір'я, бо воно також було колись поміщицьким. Камар залишив в свою власність той грунт, що на ньому стояла колись корчма.

Та комісия звичайно ішла не по стороні села, а по стороні кама-ри. Були якісь закони, після яких мала та комісия діяти, але здається, що комісия їх не додержувалася. Це виходить з цього, що оден священник села сказав в нашому сільському уряді, що він діб'ється цього, що село дістане ще часть лісу від камари, але він візьметься до цього діла під тим услів'ям, що село згодиться дати часть того грунту, що дістануть від камари на ерекциональний грунт (на церковний). Очевидно, що цей священник знав усі устави, які та комісия мала застосувати, а не застосувала. Наш сільський уряд погодився на то, священник той став вносити якісь скарги, досить, що селови признали Дичину і Дворище. Дворище, як було домовлено, дали на попівщину.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм