П'ятниця, 03 квітня, 2020

2.2.19. Зібранівка

Двіста літ тому на місци, де сегодня розложене село Зібранівка, були чисті поля. Поля ті, як передає переказ, були власностию богатої поміщиці. Переказ подає, що поміщиця та була вродою не гарна, була така невродлива, що ніхто не хотів одружуватися з нею і вона весь вік прожила незамужна. Умираючи бездітною, вона зробила завіщання, в якому всі свої поля розподілила селам. Тогді дістали там наділ землі Кути, Рибно, Рожнів, Лінці, та інші села, дістало також і наше село. Люди в селі урадили між собою, що належало би оттій поміщиці подякувати за такий гойний дар. Вибрали з села кількох людий, котрі мали іти до поміщиці з подякою, але обдумали, що воно ніяково іти людям з порожними руками, належало би й при цьому дати якийсь подарунок. Роздумуючи над тим, який саме подарунок дати поміщиці, урадили повезти її пару мішків яблок, очевидно найкращих, які є в селі. Таким найкращим в той час був сорт "колесачки", от і повезли 4 центнері колесачок.

Тілько розказує про це діло переказ. Переказ цей загально і між народом прийнятий, що діло то іменно так було. Можливо, що отте місце в переказі, де розказується, що поміщиця була така невродлива, що аж ніхто не хотів одружуватися не зовсім вірне, може якісь інші причини склалися на то, що вона не виходила замуж, але загально беручи, переказ той уважається за вірний.

Характерним є, що село дало в дарунок яблока. Є приповідка: чим хата богата, тим гостий приймає, таке видно і вийшло в цьому ділі. Видно, що вже тогді село визначалося садівництвом і дало в дарунок плоди садівництва.

Цей переказ деколи і змішують з іменем австрійської цісареви Мариї Тереси. Розказуючи цей переказ, кажуть, що то діялося за Марії Тереси, або навіть змінюють сам переказ і розказують, що Мария Тереса розподілила селам ті землі. Це діло можна пояснити тим, що за Австрії, для означення того, що щось давно діялося, прийнятий був вислів, що це діялося ще за Мариї Тереси. Деколи казали: "го, го, та це ще за Мариї Тереси було", це означало, що дуже давно. Можливо, що оттой вислів перекручено і в переказі Мариї Тересі приписувано розподіл тих піль.

Кожде село розподілило свій наділ на ділянки "ниви", і роздало поміж господарствами в селі. З часом люди, коли їм зачало в селі ставати затісно, стали поселятися на тих ділянках. Згодом зробилося і село, і єго назвали Зібранівка, тому що там живе зібраний народ.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм