Вівторок, 11 серпня, 2020

2.2.13. Згадка про татар в весільних піснях

Про лихих татар задержалася згадка в весільних піснях. В весільному обряді задержався, очевидно, старинний звичай, що коли молодий прийде по молоду, то брат молодої, що на той час сідає коло молодої, не дає молодому сісти коло молодої, поки молодий "не купить" в него сестру-молоду. Молодий дає тогді братови якусь певну суму грошей, "купує молоду", і тогди брат відступає від молодої і молодий сідає коло молодої. Тогді співають пісню: "Ой татарин мій братчик, татарин, продав мене молоденьку за таляр". Брата молодої порівнюють в тій пісни до недоброго татарина.

Іншу пісню, в якій згадують татар, співають молодій, коли вона є сиротою без мами. В тій пісні мама клянчить перед Богом, тримає руки навхрест на грудях і проситься на землю, аби Бог пустив єї "з хмаркою долів аби вона зійшла домів своє дитя ізрядити та до слюбу вирядити". Бог не хоче пустити лиш каже: "А там люди не татари, твоє дитя вже зібрали. Вбрали єго, як квіточку, виряжають сиріточку".

Взагалі між народом слово татарин до сегодня ще уживають на означення якогось твердосердного, недоброго чоловіка.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм