Вівторок, 31 березня, 2020

2.2.12. Легенда про татар

Про татар і до нашого часу задержалися легенди. В одній такій легенді розповідається про те, як одна жінка втопила татарина в бочці з огірками. А діло то малося так. На село напали татари. Люди, як помітили татар, повтікали з села в ліси. В одній хаті лежала жінка хора по породах. Жінка та була така хора, що не могла, враз з другими втечи, лиш мусіла лишитися і сама лежала в хаті. Татари розбіглися по селу хатами, шукали людий, та людий не було. І от оден з тих татар забіг в хату, де лежала хора жінка. Вбіг татарин в хату, побачив жінку і малу дитину коло неї тай нічого й не сказав, лиш став ходити по хаті, а далі показує до жінки: "дай мені щось квасного напитися". Жінка показала рукою на бочку з огірками, що стояла в хаті. А огірків в тій бочці було небагато, але бочка була висока. Татарин взяв горня і нахилився, щоби зачерпнути огіркового росолу і при цьому упхав голову в середину в бочку. Тоді жінка схопилася з постелі, вхопила татарина за ноги і підіймила ноги догори, то татарин упав головою в росіл і утопився в росолі.

Друга легенда розказує про стару бабу, що не тікала від татар, лиш сиділа на печи, бо думала, що вона вже стара, татарам на ніщо вона не пригодиться, та і в полон єї не возьмуть. Але вона мала внука на імя Юрко, молодого хлопця, тай про него боялася, що єго можуть взяти в полон. Тому Юркови вона сказала залізти в горн і там сидіти. Юрко так і зробив. Татари ввійшли в хату і оден татарин побачив бабу на печи тай каже до неї: "юр бабо з печі". А юр по татарськи - злази. А баба подумала, що то він каже юр, тому що знає, що в горну сидить Юрко. Баба тогди подумала, що все вже пропало і беруть і її, і Юрка, тай каже: вилази Юрку з горну, бо видиш, що вони знають, що ти там. Так і взяли Юрка татари в полон.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм