Середа, 25 квітня, 2018

2.2.9. Під Польщею

В 1385 році Польща заключила унію з Литвою, і в Польщі став королем литовський князь Ягайло. Ягайло розпочав війну з Молдавією, і в 1389 році польські війська побили війська волоських князів і виперли їх з Покуття. Доля Покуття, а саме державна приналежність, була вирішена майже на 400 літ. Покуття заняла Польща. З історії знаємо, що князі надавали села своїм прибічникам-боярам, а частина сіл залишилася державними, і державні села платили налоги і відроб-лювали всякі повинності не панови-бояринови, а впрост державі. Ми не знаємо, чи наше село за княжої влади належало якому бояринови, чи було державним селом, але з документальних даних знаємо, що король Ягайло, по заняттю Покуття, взявся роздаровувати села своїм прибічникам-шляхтичам. З документальних джерел знаємо, що Кути, які були ще тогді селом, і Рибно надав Ягайло Індрикови і Б'яншеви - синам Жигмонта. Оттакий "гаразд" зустрів Кути і Рибно вже на початку польського панування.

Оцці документальні дані являються першою документальною згадкою про Рибно і Кути. Села ці, безперечно, далеко ще до цього часу існували, але документальних згадок про них не було, це перша. Про наше село згадки немає, з тих часів, воно може попало котромусь іншому шляхтичови, бо трудно припустити, щоби воно залишилося державним селом в той час, як сусідні села були власностию панів.

В письмових документах, що задержалися з половини п'ятнадцятого століття, між роками 1420-1460 згадується вперше про села, що положені над Рибницею: Рожнів, який в тій згадці називається Рознів, а над Черемошем згадується Кути і Рибно, і при цьому є згадка, що поміж тими двома селами є село Здвижен. Якби сегодня історик, що переглядав давні документи і знайшов у них згадку про Здвижен, схотів побачити то село і зайшов би в наші села та спитав місцевого жителя, де тут село Здвижен, то той житель видивував би ся здивовано на него і відповів би, що такого села тут нема, і в цілій околиці такого села нема. А то село є, лиш називається Кобаки. Колишній Здвижен - це сегоднішні Кобаки.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм