Вівторок, 07 квітня, 2020

2.2.7. Галицькі князівства

В половині ХІІ століття Київська Русь розпалася. При кінци ХІІ століття князь Роман Мстиславович зорганізував Галицьке князівство, і Прикарпаття ввійшло в склад того князівства. Якихось переказів про ті часи нема, але є колядка, очевидно дуже давна, в якій згадується про Галич. В тій колядці розказується про дівчину, що стерегла виногорад і при цьому "твердо заснула - вино забула". Налетіли райські птахи і спивали виноград. Дівчина пробудилася і каже до птахів: не спивайте все зелене винце, бо мені винця і самій треба: я маю брата на женінячку, а старшу сестру на відданочку, а сама я зарученая, зарученая за поповича, за поповича та із Галича. В іншому варіянті цеї колядки є закінчення: за отамана. Цей вариянт є, очевидно, познійший, коли Галич вже стратив своє значіння. Ця колядка напевно була вже в часи Галицького князівства, як не раніш, єї зложено, а закінчення "за поповича та із Галича" вставлено на місце якогось іншого закінчення, яке з зміною обставин зробилося вже не актуальним, так як пізнійше зробилося не актуальним закінчення "за поповича та із Галича."

За Галицького князівства було нашествіє монголо-татарських орд на Русь. В 1223 році руські війська звели бій з ордами Джінгісхана над Калкою. В тому бою брав участь і був полонений галицький князь Данило. Очевидно не сам він брав участь в тому бою, а враз зі своїми воїнами. А воїни князя набиралися з селян, якими проводили княжі дружинники. Отже князь, набираючи воїнів з селян, напевно не поминув і наше село, і з нашого села люди, дуже можливо, що брали участь в бою над Калкою. В 1240 році татаро-монгольська орда під проводом Батия увійшла вдруге на Русь. Занявши Київ, орда почерез галицьке князівство двигнулася на захід. Шлях орди не йшов через Прикарпаття, але загони, що розсилала орда, бушували по цілім Галицькім князівстві і напевно бушували і на Прикарпаттю. Ціла Русь, в тім числі і Галицьке князівство, на довгі часи попали в залежність від орди і наші прадіди залежність цю тяжко відчували.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм