Середа, 03 червня, 2020

2.2.6. Часи Київської Руси

В дев'ятому століттю зорганізовувалася Київська Русь, спершу до складу Руси ввійшли придніпровські, руські племена, а з часом і решта племен. Прикарпаття, як і Закарпаття, тоже ввійшли в склад Руси. З літописних джерел відомо нам, що на Прикарпаттю, як і Закарпаттю, жило в той час плем'я хорватів і що то плем'я брало участь в поході Олега на Царгород в 906 році. В той час, на випадок воєнного походу, селяни були зобов'язані брати участь в поході то-ж можливо, що і з нашого села брали люди участь в тому поході.

Про отті віддалені часи серед народу згадок немає. Лишень в одній з весільних пісень згадується Київ. В весільних обрядах теж задержалися згадки про ті часи. Молодого називають князем, а молоду княгинею, гості весільні, котрі ідуть, враз з молодим до дому молодої, аби перевезти молоду в дім молодого, називаються боярами. Дальше коли молодий, враз з боярами, підійде до хати молодої, то гості весільні молодої, звичайно молодь, стараються недопустити молодого і бояр на подвір'я, замикають браму, закладають перелази, взагалі стараються якнебудь утруднити доступ. Перед першої війни, то в той час стріляли з пістолів. Ціла отта дія - це удаваний бій, в якому молодий-князь враз з боярами хоче силою забрати молоду - княгиню, а гості молодої стають в обороні молодої княгині і обороняють її.

Без сумніву можна твердити, що обряд цей істнував вже в часи Київської Руси і то ще перед введенням християнства, перед введенням церковних шлюбів. Коли придивитися на весільні обряди, які тепер починають переводитися, то стає видним, що слюб - це лиш додаток до весільного обряду і той додаток відокремлений від обряду. З того видно, що обряд цей сформувався за княжої влади, але перед введенням слюбів. Треба зазначити, що весільний обряд, хоч і вже зачинає переводитися, ще свого значіня не стратив. І сегодня ще буває, що наречені зареєструють свій слюб в Загсі, а весілля відбувається пізнійше і молода пара до весілля живе окремо при своїх родичах, аж весілля зводить їх до спільного життя.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм