Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 180
Субота, 27 лютого, 2021

Гуцульщина літературна

Ярослав Гавучак - Кути

    Все життя до тебе йшов, читачу, Крізь колоди, камені, хрести. Друже мій, тебе щасливий бачу: Світ легенд моїх пізнаєш ти.

     КутиПерше питання, яке задають нам, є питання походження назви нашого села. На нього знаходимо відповідь в історичних розвідках Володимира Близнюка «Слідами забутої бувальщини»: «Назва Кути, вірогідно, походить від географічного розташування - в куті між Карпатами і Черемошем. Існує й інше припущення: Кути -форма множини від прізвиська Кута (що походить, у свою чергу, від слова «кутати» - доглядати, дбати). Кутою називали дбайливого господаря. Місцевість, де по-селився він та інші члени цієї родини, стали називати Кутами. Коли поблизу виникала нова оселя, то попередню стали звати Старі Кути. З усіх сторін село оточував високий дрімучий ліс. Тільки зі сходу невгамовно шумів, як і нині шумить, бистрий Черемош. Отож, кожен має право вірити в ту чи іншу версію походження назви нашого села. Але знаємо й те, що перша письмова згадка про Кути датується 1448 роком.

           Тобі уклін свій віддають
           У чарах правнуки розкуті

                                          Я.Гавучак

   ...На околиці села Старі Кути стоїть столітній будинок славної родини адвоката Данила Кулика, в якій виховувались ідейні патріоти української нації. Кулики першими показували приклад вступу до читальняних гуртків, давали лепту на «Просвіту», дарували багато книжок для читальні.

У 1901 році Іван Франко з Лесею Українкою відвідали Кути, побували в культурній сім'ї Куликів. Тоді їх зацікавила Сокільська скеля, яку так пристрасно оспівував Буковинський соловейко Юрій Федькович.

У 1905 році І.Франко знову відвідав Кути, також тут побували Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський, Ольга Коби-лянська, Володимир Гнатюк, Василь Сте-фаник.

У 1993 році на цьому будинку споруджено барельєф Івана Франка. А про візит до Кутів (Старих Кут) Михайла Коцюбинського читаємо у збірці Ярослава Га-вучака «Дідова сопілка».

Книга Гуцульщина літературна - Старокутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!