Середа, 24 лютого, 2021

Гуцульщина літературна

Рожнів - колиска світових імен

Напевно, немає серед нас людини, в якої не щеміла б душа при згадці про батьківщину, про той куточок, де народилась і виросла, де в її душу заглянули щирі материнські очі, де відчула вона сувору ніжність батьківської натрудженої долоні, де пізнала перші радощі і розчарування.
Отак і ми понад усе любимо Рожнів - село своє, лісами та горами оточене, яблуневим цвітом закосичене, у Рибницю на свою красу задивлене.
Стоїть воно, село наше, не одну сотню літ на землі українській, бачило радість і горе, виколисувало на своїх долонях -нивах людей із світовим іменем.
Живуть тут цілі династії майстрів, які вміють вдихнути життя в кусочок глини, заставити говорити мереживо різьби і розпису, барви вишивки і ткацтва, сказати людям ніжне поетичне слово.
Відрадно, що в цьому дивному гуцульському краю народжуються і виростають нові таланти, яким з молоком матері передана свята любов до рідного краю, які дорожать рідним словом як колискою, як своєю матір’ю, як добрим ім’ям своєї родини.

 Гордяться рожнівчани відомим поетом Гуцульщини Б. Радишем. Народився поет 8 листопада 1934 року в с. Рожнів. У 1949 році закінчив Рожнівську семирічну школу і вступив на навчання в Косівський технікум прикладного мистецтва. Після закінчення технікуму працював в Алушті (спеціальність - художня обробка дерева). Одночасно навчався в Ленінградському (Санкт-Петербурзькому) інституті мистецтва ім. Рєпіна. З 1960 року в Косові на викладацькій роботі в технікумі прикладного мистецтва. У 1983 році був прийнятий в Спілку письменників, став керівником літературно - мистецької студії “Флояра”.
Б. Радиш - автор багатьох пісень, лауреат премії ім. М. Павлика. Зараз Б.Ра-диш працює директором Центральної районної бібліотеки. Поет- односельчанин завжди очікуваний і бажаний гість Рожнівського НВК “Гуцульщина”.

На превеликий жаль, мало хто знає, що в селі Рожнів жив і творив поет-самоук Андрій Ілліч Красовський. Народився поет 2 грудня 1904 року. Мати померла після пологів у два тижні, батько не повернувся із фронту першої світової війни. У 10 років хлопчик став круглим сиротою, жив у злиднях. Змушений був піти у найми, в школі не навчався.
А. Красовський належав до групи селянських пролетарських письменників. Його творчість зацікавила В. Стефани-ка, який згодом допомагав Красовському. Через переслідування влади та нестачу грошей не всі твори письменника видані. Окремою книжечкою вийшла 1927 року в Канаді його поема “Сон галицького села”. У 20-і роки А. Красовський вивчив штучну мову есперанто, переклав нею чимало творів українських письменників (їхня доля невідома). В 1931 році він отримав запрошення на світовий конгрес есперантистів у Кракові, але не мав змоги поїхати на нього, бо на подорож не було грошей.
За прогресивні погляди А. Красовського заарештували, а 22 серпня 1942 року він був розстріляний у пересильній тюрмі.
Зараз Народний дім села Рожнова носить ім’я А. Красовського. Він вийшов з найбіднішого народу, пішов від нас, так і не встигнувши висловити до кінця свій біль, але залишив на землі добру пам’ять про себе.

Журавлиними ключами відлітають у вічність хвилини, дні, роки. Минуло вже сім років з дня смерті Ф. П. Погребенника. Дослідник літератури, критики і журналістики. Фольклорист, бібліограф, текстолог, письменник-документаліст - усе це поєднується в одній особі.
Народився Ф.П.Погребенник 23 червня 1929 року у простій селянській родині. Ріс чемною, чуйною до чужої біди дитиною. Навчався в Рожнівській середній школі, яку закінчив 1945 р. 1948 року вступив до Чернівецького університету, де й почав займатися науково-літературною працею. Він був членом літературного гуртка, писав вірші, нариси, виступав із літературно-критичними статтями, рецензіями.
 У кооперативному видавництві «Обереги» вийшла його науково-популярна брошура про національний гімн «Ще не вмерла Україна», пізніше книжечка «Українські пісні-гімни».Особливу увагу варто звернути на книжечку «З Україною в серці», в якій зібрані нариси-дослідження про творчість письменників-прикарпатців у діаспорі. Не забував і про рідний Рожнів, готував Федір Петрович книжечку нарисів про його історію, культурне минуле. Його перу належить понад п’ятсот наукових і науково-популярних публікацій у періодичних виданнях. 10 січня 2000 року Федір Петрович Погребенник відійшов від нас у інший світ, похований на Байковому кладовищі.

 

Книга Гуцульщина літературна - Рожнівський НВК «Гуцульщина» ім.Ф.Погребенника

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!