Вівторок, 02 березня, 2021

Гуцульщина літературна

Кути - Літературний гурток «Первоцвіт»

Кутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Кутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Літературний гурток «Первоцвіт»

Літературний гурток «Первоцвіт»

Наша рідна Косівщина це чарівний Прикарпатський край з буйними лісами і поетичними полонинами, бурхливими річками й таємничими урочищами. Це особлива земля, де живуть династії майстрів килимарства та вишивки, ліжникарства й різьбярства, писанкарства.

Якщо поглянути на літературну карту Косівщини, то ми бачимо, що земля нашого гуцульського краю щедро всіяна поетами. Бо саме Косівщина стала складовою частиною того невеличкого джерела нашого народу, яке називається мистецтвом слова. Бо саме Косівщина стала колискою, для таких письменників як Б.Радиша, В.Гарасим'юка, М.Близнюка, П.Арсенича, Д.Павличка, І.Мисюка, Ю.Петричука, Т.Мельничука, В.Атаманюка, Я.Гавучака і багато багато інших.

В історію Кут вписані імена видатних українських письменників, дослідників, учених, громадських діячів. У 1875 році у Кутах побував видатний український політичний діяч, вчений і публіцист Михайло Драгоманов (1841-1895). Саме у цьому році, за особистим наказом царя Олександра II, він був звільнений з роботи у Київському університеті і згодом виїхав за кордон, у Женеву, де почав видавати збірник "Громада".

З М. Драгомановим підтримував тісні зв'язки один із засновників Української радикальної партії Северин Данилович (1861-1942), який жив і працював у Кутах.

У Кутах проживав і відомий дитячий письменник, педагог Богдан Заклинський (1886-1946), автор шкільних підручників та праць на педагогічну тему — "Історія українського виховання", "Методика усного і письменного стилю для всіх шкіл" та інших.

З Кутами пов'язані життя і творчість визначного художника і графіка Юліяна Панькевича (1863-1933), співзасновника і учасника виставок "Товариство прихильників української літератури, науки і штуки" у Львові. Він є одним із піонерів вивчення українського народного мистецтва в Західній Україні, автором картин святих в українських народних одягах, портретів Т.Г. Шевченка, І. Франка, Б. Хмельницького, пейзажів, книжкової графіки.

Двічі Кути відвідував Іван Франко. У 1901 році разом з Лесею Українкою він оглядав Сокільську скелю, біля якої майстри-каменярі встановили пам'ятний знак у формі піраміди зі словами Т.Г. Шевченка: „Схаменіться! Будьте люди, бо лихо вам буде!". Другий раз Каменяр відвідав Кути у 1905 р. Зупинявся у будинку місцевого адвоката Данила Кулика. На ньому встановлено меморіальну дошку та барельєф І.Франка (1993 р.). Три сини Д. Кулика воювали у лавах УСС, два — Ярослав і Орест — були вбиті енкаведистами у 1937-1938 р.р.

У Кутах часто бували і деякий час проживали Лесь Мартович, Марко Черемшина та В. Стефаник. Останній у Кутах написав новели „Виводили з села" та „Стратився". У Кутах також бували Г. Хоткевич, О. Кобилянська, В. Гнатюк, М. Коцюбинський і багато інших видатних діячів України.

Книга Гуцульщина літературна - Кутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!