П'ятниця, 26 лютого, 2021

Гуцульщина літературна

Космач - це писанка в долоні Бога

КОСМАЧ - ЦЕ ПИСАНКА В ДОЛОНІ БОГА
Д. Павличко

Село Космач, оспіване в піснях і легендах, змальоване в картинах, записане в фільмових стрічках, описане письменниками і науковцями.

Перша письмова згадка про Космач датується 1247 роком, топонім мовою санскрит означає - домівка сонячного сяйва. Можливо, тому тут в національному одязі, орнаментах переважає жовтогаряча гама кольорів, що вирізняє космачан від усіх інших жителів Гуцульщини. За географічним розташуванням та кількістю населення, Космач - одне із найбільших сіл України.

Схвально, що космачани завжди турбувалися про еволюцію власного освітнього рівня. Так, в період правління австрійського уряду, делегація гуцулів із Космача їздили просити у Відень дозволу Цісаря про відкриття школи в селі. Першу школу відкрито в 1890 році. У цьому навчальному закладі було 50-60 учнів, а кількість населення становила близько 3.5 тисяч чоловік.

У 1935 році у Космачі функціонувало 5 освітньо-навчальних закладів. Сьогодні в селі проживає 7 тисяч населення, діти здобувають освіту в 7 школах Космача: загальноосвітній І-ІІІ ступенів, 4 загальноосвітніх І-ІІ ступенів, 2 загальноосвітніх І ступеня.

Звичаї та традиції, географічний ландшафт, гостинність горян завжди приваблювали гостей. Тут побували художники О. Новаківський, Г. Смольський, О. Мороз зі своїми учнями, режисери - С. Параджанов, М. Шмотолоха, композитор М. Колесса щорічно приїжджав на дачу, що знаходилась на присілку Діл, фольклористи - Я. Головацький, В. Шухевич, О. Дей тощо. Відвідали село Космач представники українського письменства: прозаїки - О. Гончар, О. Бердник, Р. Іваничук, Р. Федорів, Ю. Щербак та інші, поети - Д. Павличко, Л. Костенко, І. Світличний, Т. Мельничук, В. Герасим'юк тощо.

Володіють художнім словом і жителі села Космач. Видані збірки поезій М. Дідишиного, О. Капуляка, Д. Пожоджука.

Продовжують традицію образного вислову учні загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, які з 2000 року займаються в літературному гуртку „Писанка". Ним керує вчитель української мови і літератури - О. Дзвінчук. В гуртку займається 10 учнів.

Книга Гуцульщина літературна - Космацька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!