Понеділок, 25 червня, 2018

Гуцульщина літературна

Ганна Петрів. Творці прекрасного

Гуцульське село Брустури... Звичайна, на дві половини з сіньми, хата. Вона пахне тесаним деревом, польовими травами. У світлиці — співучі, виразні барви килимів, ліжників, рушників. Миловидна, рухлива жінка заклопотана, але клопіт не тисне на неї тягарем. Вона жвава від натури. Аби скільки роботи випало, завше встигне. До неї завітали дівчатка з нашої школи
— Ліпите?
— Та ... видите.
— Форму звідки берете?
— Нізвідки. Ади, виджу таке довкола і роблю.
— Що саме?
Простягає руку в бік спеціальної драбинки і пояснює:
— Це баранчики. Тут — цапки, коні...

Вмію і птахів ліпити, курочку, як хочете. З музею переказували, аби я зробила квочку з курятами. її пальці швидкі-швидкі. Вони гнучкіші, ніж пальці скрипаля. її пальці творять диво. Диво?

Марія Юріївна Матійчук свої вироби так не називає. Для неї то звичайні іграшки з сиру. Ними дуже тішаться діти. Жінка завжди бачить перед собою їхні захоплені, неначе осяяні сонцем, погляди. Вони підштовхують до праці.
І згадує Марія Матійчук, якою радістю для неї було одержати від мами, вуйка чи тети баранчика. Це був дивовижний гостинець. Марійці дуже хотілося бачити, як вони (вироби з сиру) приходять до людей.
А навчилася творити це диво від тітки Юстини Якіб'юк.

Марія Юріївна не тільки вправно володіє всіма традиційними формами виробів. Вона пішла далі своїх попередниць.

Підростає в селі нове покоління людей. Плин часу жінка відраховує по-своєму. Літа беруть своє... А над горами, як і колись, так і тепер скачуть велетенські коні. Скачуть і наяву, і в уяві, і в мріях.

Інтернет версія книги Infoland © Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Книга Гуцульщина літературна - Брустурівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!