Неділя, 29 березня, 2020

Гуцульщина літературна

Микола Яновський - наша гордість

М.ЯновськийЧарівна природа подарувала людям села Брустури майстра слова, талановитого письменника Миколу Яновського, який виріс в самому серці Гуцульщини - у Брустурах на Косівщині. Тут він малим сходив босими ногами плаї й полонини наших чудових Карпат, тут закінчив школу і поїхав до прекрасного міста Львова, де навчався на факультеті журналістики Львівського держуніверситету. Працював кореспондентом в обласній молодіжній газеті «Комсомольський прапор». Доля звела його з цікавою і талановитою людиною, Романом Юзвою.

Багато доріг і стежинок зверстав Микола по нашій області як журналіст. Але найбільш цікаво описував свою рідну Гуцульщину і це стало потім основним джерелом для написання новел, в яких діючими особами виступали полонинські пасту-хи-вівчарі та бовгарі, плотогони, лісоруби, майстри народної творчості, уроджені музиканти та співаки, оповідачі народних легенд та переказів. Переплетення непростих людських доль, які протікали на тлі чудової природи Гуцульщини, лягали небуденними рядками на папір, захоплення і хвилювання автора передавалось читачам цих високохудожніх творів, викликало вдячні відгуки і схвалення.

Першою ластівкою, яка вилетіла з-під його пера, була збірка новел «Танець дараби». В ній була Гуцульщина, і тільки Гуцульщина в усій її неповторній красі, були люди складних небуденних доль.

Потім вийшла друга збірка новел, вже більша за обсягом і глибша за змістом, «Весільної грали музики». І тут автор не зрадив своєї улюбленої теми: тут також -суціль - Гуцульщина.

Ширше художнє полотно розгортається перед допитливим зором небайдужого читача в його останній книжці «Гірське серце».

Писав Микола і після виходу цієї цікавої книжки, та видати в останнє десятиліття хоча б одну книжку йому не вдалося через фінансову скруту. Але і тут письменницька доля не відвернулась від талановитого автора, і кілька його новел були опубліковані в журналі «Перевал», за які йому в 1999 році присуджена літературна премія ім. Василя Стефаника.

Ще б жити і жити Миколі і приходити до людей з новими високохудожніми творами, та жорстока рука бандита-вбивці обірвала його життя на 62-му році за кілька днів до його дня народження - 19 грудня (на святого Миколая).

Поховали Миколу на околиці Івано-Франківська в с. Микитинцях, де він мешкав останнім часом. Багато друзів і знайомих з його родичами і близькими прийшли на цей печальний відхід письменника, громадянина, батька двох синів.

Микола лежить на цвинтарі, душа його полинула в невідомі далі, але творчість його залишилась з нами, вона житиме своїм життям і в майбутньому, даруючи новим поколінням шанувальників його непересічного таланту незабутні зустрічі з Гуцульщиною і її непростими, мудрими і добрими людьми.

 

Інтернет версія книги Infoland © Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Книга Гуцульщина літературна - Брустурівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!