Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 180
Субота, 27 лютого, 2021

Гуцульщина літературна

Цікаве з історії гуртка

                                                         Цікаве з історії гуртка

   Гуцульщина протягом багатьох століть захоплювала, чарувала всіх, хто тут побував, побачив красу гір,
поспілкувався з гостинними гуцулами.

Добродії гуцули!
Про нас всі добрі люди чули
Ми пісню любимо, свободу,
Ми не корились гніту зроду,
І ми зуміли, ми змогли:
Наш край, молитву зберегли!

                                            Л. Косило

     Гуцули нашого краю завжди хотіли бути вільними, прагнули бути освіченими, любили музику, пісні, самі складали коломийки, легенди.
    В далекі 20-ті роки, молодий настоятель церкви Святого Духа Олекса Волянський збирав дітей, підлітків с. Город і Соколівка, навчав їх Божому слову, читати, писати, декламував їм вірші Т.Шевченка.
    Із розповідей учасника церковного хору Стефурака Василя Андрійовича 1908 р.н., дізнаємося, що отець Волянський читав поезії Л.Українки, І.Я.Франка, хоча розмовляти, читати й писати українською мовою суворо заборонялося.
Гуцулята горнулися до нього, дуже любили свого отця Олексу.
   Олекса Волянський (1862-1947) культурний діяч, священик, духовний пастир, борець за свободу, незалежність нашого краю. В будинку, в с. Соколівці, де він жив, побували І.Я. Франко, Л. Українка, М.Грушевський, Г.Хоткевич, О.Кобилянська, О.Олесь, Б.Лепкий, А.Крушельницький. Священик листувався зі своїми друзями, збирав їм
фольклорний матеріал про Гуцульщину. Багато писав про обряди і звичаї на Гуцульщині.
   В 1940-50 роках призначений директором Городянської школи Славницький Іван Ількович 1903р.н., зв'язковий ОУН УПА, мудрий керівник та дбайливий господар. Підпільно організував молодіжну групу з патріотично настроєних юнаків та дівчат, яка брала участь у визвольному русі. Він першим створив в школі драматичний та літературний гуртки, учасники якого пропагували українське слово в ті важкі часи.Неодноразово побував в Городянській школі письменник
В. Яворівський, в 1986 році відвідувала уроки в нашій школі його дочка Олександра.
   В 2001 році І.І. Славницький приїжджав на святкування сторіччя Городянської школи. На сцені Народного дому разом зі своїми учнями Стефураком Петром та Бурдяком Василем читали напам'ять «Гайдамаки» Т. Шевченка.
   Віддав себе дітям, прививав любов до літератури і рідної мови колишній директор Ілля Михайлович Фрищин.
З повагою та любов'ю згадують цікаві уроки української мови та літератури його колишні учні, на яких вони вчилися творчо мислити, формулювати свою думку, а також складали свої перші поетичні твори.
   Душею драматично-літературного гуртка останніх років була Андрусик Ірина Петрівна. З цікавими п'єсами її учні виступали на сценах в різних селах нашого району, читали власні поезії. Так й появився задум створити при гуртку секцію любителів поетичного слова, яка згодом переформувалася у гурток «Первоцвіт».

Книга Гуцульщина літературна - Городянська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!