Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 180
П'ятниця, 26 лютого, 2021

Гуцульщина літературна

З історії літературного гуртка - Яблунів (продовження )

   1880 року Іван Якович Франко проїздом був у нашому Яблунові, коли їхав до свого друга Кирила Геника у с.Нижній Березів, щоб підготувати його до вступу в університет. Австрійська поліція уважно стежила за кожним кроком Каменяра і тільки чекала нагоди, щоб знову кинути його за грати. І така нагода трапилась.
    Жандарми звернули увагу на невідому і підозрілу людину в товаристві Кирила Геника, уже запідозрюваного у неблаго-надійності, і заарештували його. Три місяці протримали Франка в Коломийській в'язниці під найсуворішим наглядом, але й тут невтомний Каменяр продовжує роботу. За ратами він створює цикл поезій «Думи пролетарія» , перейнятих болем за долю простого люду, ненавистю до гнобителів, рішучістю до кінця боротися з ворогами народу.
   Дуже любив Іван Франко жовнярську пісню «Гей, понад морем, понад Дунаєм», записану М. Павликом у Яблунові, перейняв її і проспівав у 1901 році у Буркуті Клементу Квітці.
   Познайомився І.Франко з учителем і культурно-громадським діячем К.Геником за посередництвом Барановського родом з Яблунова. У 1878році К. Геник запросив письменника вдруге приїхати у Н .Березів. Не маючи ніяких засобів на існування, Франко погодився. Він поселився у Кирила і його брата Степана Геника. Степан згадував; «Франка пам'ятаю добре. Ходив досить бідно вбраний, у вишиванці. Завжди досить довго читав. У вільний час ходив на ниву, сідав коло робітників і просив, аби співали, а він записував».
  Жив і творив в рідному селищі і Василь Дмитрович Томащук. «Чисті джерела» - це збірка художньо-публіцистичних творів, у якій автор піднімає важливі питання сьогодення - рідної мови, культури, моралі, державності.
   В Яблунові пройшло дитинство, шкільні роки цікавого нашого сучасника, актора, кінорежисера, поета, Олександра Биструшкіна. Він більше відзначився у кіно, але має і друковані поетичні збірки.
   Згадуємо сьогодні Антона Степановича Майданюка, який залишив певний літературний доробок, до якого входять вірші і загадки для дітей, народні казки, написані у віршах; байки, поезії, гуморески, проза, п'єси, одноактівки, водевіль, переклади віршів Єсеніна, Одоєвського, Надсона, Сумарокова, переклади оповідань Броніслави Влодковної з польської мови, а також публіцистичні твори.
   З 70-х років в Яблунівській школі діє літературний гурток. Першим його керівником була вчителька української мови і літератури Томащук Галина Василівна.
   Гуртківці працювали плідно, вчилися розуміти світ, бачити його кращим, перемагали на районних та обласних конкурсах поетів-початківців. Це Андр-ійчук Марія (сьогодні завуч Івано-Франківської гімназії), Гаврилко Мирослава (викладач Львівського лісотехнічного університету), Верб'юк Оксана (вчителька Стопчатівської школи).
   Кілька років літературну студію очолювала Любов Дмитрівна Яворська, яка несла вогник поезії учням. Ії збірки "Мелодії душі" та "Вересневі барви" вражають силою почуттів і образів.
  У 2003 році зусиллями вчителів-філо-логів і дирекції було впорядковано та випущено поетичну збірку "Яблуневий цвіт".
  Сьогодні на ниві поезії під керівництвом Заячук Оксани Михайлівни плідно працюють учениця 11 класу Блага Марія, учениця 8 класу Курищук Оксана, учениця 7 класу Рибчанська Мирослава, учениця 9 класу Микитюк Марія, учень 7 класу Ткачук Микола, учениця 5 класу Симчич Юліана та інші учні, які є переможцями шкільних, районних олімпіад, учасниками конкурсу знавців рідної мови ім. П. Яцика. Беруть активну участь у щорічних творчих зльотах юних поетів Косівщини. Ці щирі, творчі зустрічі надихають молоді серця на нову творчість,нові ідеї, світлі мрії. Юні таланти тільки вчаться розуміти поетичне слово, вбирають разом з похощами яблуневого цвіту велику любов до рідної землі, мрії дитинства, прагнення і сподівання, якіі виливаються в невеликі римовані рядки. Але хто знає, може, проростуть вони повним зерном на ниві української поезії.

Книга Гуцульщина літературна - Яблунівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!