Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 180
Вівторок, 02 березня, 2021

Гуцульщина літературна

З історії літературного гуртка - Яблунів

                                             З історії літературного гуртка

   Поведи своє серце полем, лісом, полониною..., зайди в сад. Там вже пишно зацвіли яблуні. Думки немов спросоння торкаються першої ж гілочки, і вона, виблискуючи вранішньою росою, шепоче тобі:
   "Полюби світ, як я люблю його я. Лови мить! Весна не вічна."
    Ти усміхаєшся і цілуєш цвіт яблуні. В твоєму серці стигне мрія. Квітка перетворюється на запашне яблуко. Які натхненні плоди! А очі, твої очі горять вогнем сонця, вогнем життя. Вони ще мріють створити світ кращим, їх почуття щирі і слово щире. Воно росте., зріє на очах, дарує радість.
    Чується ніжна мелодія сопілки, звучить голос замріяної трембіти, тримає тебе в полоні земля, напоєна живильною силою. Вона причастила нас чар-зіллям, народила славних поетів-пророків, поетів-мучеників.
    Яблунів - пишний куточок Гуцульщини. Він має багаті літературні традиції. Тут проживали відомі українські письменники, деякі здобували знання в Яблунівській школі. Серед них - Тарас Мельничук. Народився він у селі Уторопи, що розташоване біля підніжжя Карпатських гір на Косівщині.Це ніби про нього сказав М.Матіїв-Мельник:
         Та ось - Бунтар прийшов у ніч тривожну,
         Як крик століть із крови й чорнозему,
         І в громах пісню бунту переможну
        Жбурнув, як люту, местку анатему.
   І пішли дні за днями, роки за роками, повні неспокою, боротьби, «Я люблю слово, і воно любить мене, - говорив Тарас. -Кожен новий вірш народжується, як молитва. Молитва до сонця, до зірок, до гір і добрих духів лісових, до хмар і всього сущого на землі і на небесі. Поезія для мене - це звіздь і зернь й земля Дажбога Україна». Т. Мельничук навчався в Яблу-нівській школі. Як і Павличко є лауреатом Шевченківської премії за книгу «Князь роси». Та справжня слава прийшла до нього лише після смерті.
   4 березня 1897р. у селищі Яблунів у бідній селянській сім'ї народився український письменник Василь Іванович Атаманюк, який часто підписувався псевдонімами Василь Яблуненко або Яблунівець, неначе підкреслюючи свій зв'язок з рідним селищем. Побачивши допитливість і потяг сина до знань, батьки з останнього посилають його на навчання до Коломийської гімназії.
  
В. Атаманюк був мобілізований в австрійську армію, а наступного року у Відні він видав свою першу поетичну збірку «Як сурми заграли до бою», що засвідчила появу на ниві української поезії цікавого і талановитого митця.
   Виховувся у національно свідомій родині, в глибокій релігійності, великій любові до рідної землі і Микола Матіїв-Мельник, який народився 11 грудня 1890р. в селищі Яблунів. У сім'ї Мельників царював культ праці, порядності й господарності. Любив народну пісню, співав разом із селянами. Його односельці пригадували, що як випадали такі неділі чи свята, коли Матіїв-Мельник співав «Вірую» у церкві ( а це траплялося під час літніх канікул), то на богослужіння приходило майже все село, щоб послухати його голос і прилучитися до нього. Любив рідні гори. Обійшов зі своїми товаришами всі Карпати. Коли був у Яблунові, обов'язково мусив зробити прогулянку на Лебедин. Його вабила чарівна природа, казковість цієї часточки краю.
   Багато спільного з нашим Яблуновом має і Дмитро Павличко, відомий український письменник, який народився в с. Стопчатів Косівського району. Навчався Дмитро Васильович у Яблунівській школі. Закінчив Львівський університет, а потім аспірантуру при ньому. І пішли роки творчого літературного і громадського неспокою.
    Д. Павличко - яскрава, цілеспрямована особистість. Урівноваженість і принциповість, розмаїття літературних, громадсько-політичних інтересів, гостре відчуття свого часу і рідного рунту, готовність бути завжди учнем - це риси характеру нашого земляка. Книга Дмитра Павличка «Днина» у 1960 році відзначена республіканською державною премією, а вибране «Любов і ненависть» -Державною премією ім. Т.Г.Шевченка (1977 р.).

Книга Гуцульщина літературна - Яблунівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!